1397/7/1 یکشنبه
نظریات حقوقی

نام نویسنده: توسط معاونت حقوقی رئیس جمهور صورت پذیرفت:
ابلاغ توافق رفع اختلافی مربوط به روند و روش اجرایی صدور کارت هوشمند ملی در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور

توسط معاونت حقوقی رئیس جمهور صورت پذیرفت:
ابلاغ توافق رفع اختلافی مربوط به روند و روش اجرایی صدور کارت هوشمند ملی در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور
 
به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی رئیس جمهور، دکتر پژمان محمدی معاون هماهنگی و برنامه ریزی امور حقوقی دستگاههای اجرایی کشور با ابلاغ  نامه شماره  63041  مورخ   5/6/1399  به وزارت  امور خارجه، سازمان ثبت  احوال کشور و دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات- وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تصمیم حل اختلافی روش اجرایی صدور کارت هوشمند ملی در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور را صادر کرد.
 
 معاون هماهنگی و برنامه ریزی امور حقوقی دستگاههای اجرایی کشور در این نامه با اشاره به برگزاری جلسه که با حضور معاون حقوقی رئیس جمهور برگزار شده است ، نظریه معاونت حقوقی ریاست جمهوری را ابلاغ کرد.
 این تصمیم بر اساس و متناسب توافق طرفین و رفع اختلاف وزارت امور خارجه و سازمان ثبت احوال کشور درباره ی چگونگی و روند و تسهیل صدور کارت ملی ایرانیان خارج از کشور صادر شده است.
 
در نامه دکتر پژمان محمدی آمده است؛ «وزارت امور خارجه در کنسولگری‌های خود، در حد لازم، خط ارتباطی مستقل و تجهیزات ضروری مورد نظر سازمان ثبت احوال‌ (شامل رایانه، دوربین، اسکنر و غیره) که بتواند اطلاعات را به صورت آنلاین به پایگاه داده سازمان ثبت احوال انتقال دهد، در اختیار سازمان ثبت احوال قرار می دهد. سازمان ثبت احوال هم ارائه خدمات برای ایرانیان مقیم خارج از کشور را در اولویت قرار دهد و این خدمات به بهترین نحو ممکن صورت می گیرد و از نظر زمانی، سازمان ثبت احوال اجرای تعهدات خود را حداکثر ظرف مهلت 3 روز از زمان درج اطلاعات در پایگاه به انجام خواهد شد.  
درخصوص زیرساخت‌های ارائه خدمت، سازمان ثبت احوال ظرف حداکثر یک هفته از زمان تأمین تجهیزات و اعلام این موضوع که بر عهده وزارت امورخارجه است، تعهدات خود را انجام می دهد. همچنین پشتیبانی خط و تسهیلات لازم به منظور آموزش نیرو و تأمین نرم‌افزار و نصب و غیره را به صورت ارائه خدمت شبانه‌روزی(24 ساعت در هفت روز هفته) برعهده گیرد. ارائه خدمات مذکور، با هماهنگی وزارت امورخارجه صورت خواهد پذیرفت».