1397/7/1 یکشنبه

معاون حقوقی رئیس‌جمهور:

اشرافی‌گری مسئولین انحراف بزرگ در مسیر انقلاب بود

معاون حقوقی رییس جمهور تاکید کرد: در عین حال که حکومتی هستیم که در دنیا سرآمد است، اما انحرافاتی پیدا کردیم که نه در شان نظام جمهوری اسلامی است و نه متناسب با قانون اساسی مردم محور ما بوده است.

دکتر محمد دهقان در اولین نشست کمیته صیانت از حقوق مردم گفت: انقلاب ما  مردمی و پیشوایان ما  مردمی و قانون اساسی ما هم قانون اساسی مردم محور است؛ لذا پایه های ایجاد حکومت مردمی با رهبران مردمی در کشور شکل گرفته است و در ۴۳ سال گذشته هم به طور متوسط در هر سال یک انتخابات با حضور و رای مردم برگزار شده است.

وی افزود: ما انحرافاتی در مردمی بودن پیدا کردیم و در عین حال که حکومتی هستیم  در دنیا سرآمد است، اما انحرافاتی پیدا کردیم که نه در شان نظام جمهوری اسلامی است و نه متناسب با قانون اساسی مردم محور ما بوده است. به تدریج بخشی از مسولین ما از مردم جدا شدند و برخی مسولین از زندگی مردم فاصله گرفتند و زندگی های شاهانه برای برخی مسولان، رسم و عادت شده است و فکر کردند هر چقدر اتاق بزرگتر و صندلی‌های مجلل تری داشته باشند شان والاتری دارند و  زندگی های مجلل و ثروت های خاص رسم شد و این انحراف در حکومت شکل گرفت و  همه به صحبت کردن عادت کردیم .

وی دی عین حال تصریح کرد که البته بخش مهمی از مسولان هم مردمی ماندند و باید این مسولان هم به مردم معرفی شوند.

معاون حقوقی رییس جمهور  همچنین با اشاره به حادثه متروپل گفت:  وقتی چند سال پیش  مطرح شد که ساختمان متروپل ناایمن است، مسولان کجا بودند؟ چرا برخورد نشده است و چرا اجازه دادند ساختمان فرو بریزد، البته تعدادی که مقصر بودند، بازداشت شدند، ولی شاید اصلی‌ها را نگرفته باشند.

وی ادامه داد: مردمی بودن وصیانت از حقوق مردم با هم عجین است. کسی نمی تواند ادعای صیانت از حقوق مردم کند، ولی خودش مردمی نباشد.

امام خمینی(ره) جمله‌ای دارند که میگویند خدا نکند روزی نمایندگان ما از خوی کوج نشینی فاصله بگیرند و به خوی کاخ نشینی تمایل پیدا کنند، خدا نکند روزی دولت ما به خوی کاخ نشینی تمایل پیدا کند که آن زمان باید فاتحه کشور را بخوانیم.

وی افزود: یک جمله دیگر است که هشدار میدهد خدا نکند روزی اهل علم ما به خوی کاخ نشینی گرایش پیدا کنند که آن زمان باید فاتحه اسلام را خواند که البته در برخی دوره‌ها این هشدارهای تمام نادیده گرفته شد. البته جفاست اگر نگوییم بسیاری از مسئولین ما هم در ۴٣ سال مردمی ماندند که باید روزی این افراد به عنوان الگو نمایان شوند. متاسفانه در پی تبلیغات منفی همه با یک چوب رانده می‌شوند.


دهقان گفت: رئیس‌جمهور در سند تحول مردمی، خط مشی خود را تعیین کرده است که بی‌سابقه بوده است. آقای رئیس‌جمهور طبق اصل 134 قانون اساسی سند تحول دولت مردمی را به تصویب رسانده و ابلاغ کردند. سند برای اجزای دولت لازم‌الاجرا است در این سند بر آزادی و حقوق مردم تاکید شده است و ما در معاونت حقوقی مسئول نظارت بر این کار هستیم.
وی در پایان گفت: قانون اعاده اموال نامشروع در سال 1398 اصلاح شده است و باید هرچه زودتر اجرایی شود و لازم الاجراست. بر اساس اصلاحیه سال 98 اعاده اموال نامشروح تنها شامل مسئولان رژیم گذشته نبوده و بستر مناسبی برای صیانت از حقوق مردم و بازگشت اموال نامشروع است.