1397/7/1 یکشنبه

نحوه مدیریت تعارض منافع در معاونت حقوقی بررسی شد

جلسه کارگروه «نحوه مدیریت تعارض منافع» در معاونت حقوقی ریاست جمهوری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی کارگروه ویژه بررسی مدیریت تعارض منافع با حضور دکتر محمد دهقان معاون حقوقی رئیس‌جمهور، حجت‌الاسلام و المسلمين درویشیان نماینده ویژه رئیس جمهور در امر مبارزه با فساد، سردار یزدی رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی و برخی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و کارشناسانی از سازمان اداری و استخدامی کشور، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و معاونت حقوقی کشور برگزار شد.

معاون حقوقی رئیس‌ ‌جمهور با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین راه‌های پیشگیری و مقابله با فساد، مدیریت صحیح موقعیت‌های تعارض منافع در کشور است بر ضرورت تسریع در تصویب این قانون در مجلس تاکید کرد.

به گفته دکتر دهقان «لایحه نحوه مدیریت تعارض منافع در انجام وظایف قانونی و ارائه خدمات عمومي» توسط هیئت وزیران تصویب و به مجلس شورای اسلامی جهت طی تشریفات قانونی ارسال شده است. همزمان مجلس شورای اسلامی نیز طرحی مشابه با عنوان «طرح مدیریت تعارض منافع» را در کمیسیون اجتماعی خود در دست بررسی دارد. لذا پس از اعلام وصول لایحه، نیاز به ادغام و یکپارچه‌سازی این دو طرح و لایحه وجود دشت تا قانونی کامل به تصویب برسد.

دهقان با بیان اینکه بر اساس سند تحول دولت مردمی معاونت حقوقی ریاست جمهوری، نماینده ویژه رئیس ‌جمهور در امر مبارزه با فساد و سازمان اداری و استخدامی کشور متولی مدیریت تعارض منافع در دولت هستند، ابراز امیدواری کرد برگزاری این جلسه به تسریع در تصویب قانون مدیریت تعارض منافع منجر گردد.

در این جلسه نحوه استفاده توأمان از طرح و لایحه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. همچنین در خصوص کیفیت تشکیل نهاد متولی، مشمولین و الگوهای مطلوب قانون‌گذاری و تجربه سایر کشورها  مباحثی مطرح شد.