1397/7/1 یکشنبه

تاکید بر استقلال و اجتناب از سیاست‌زدگی دیوان بین‌المللی کیفری

معاون حقوقی رئیس جمهوری اسلامی ایران طی سفر دو روزه به لاهه، علاوه بر دیدار با مقامات هلندی با دادستان دیوان بین‌المللی کیفری و رئیس دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا ملاقات و گفت‌وگو کرد.

 محمد دهقان و هیئت همراه در ملاقات با خانم دیلان زگریوس وزیر دادگستری و امنیت هلند، مسائل حقوقی و کنسولی فیمابین دو کشور را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

معاون حقوقی ریاست جمهوری کشورمان در ملاقات با کریم احمد خان، دادستان دیوان بین‌المللی کیفری نیز ضمن تبادل نظر پیرامون رویه‌های حقوقی مرتبط با صلح و امنیت بین‌المللی، ضرورت بی‌طرفی، استقلال و اجتناب از سیاست‌زدگی این نهاد بین‌المللی را مورد تأکید قرار داد و مصونیت بانیان ترور مقامات دولتی و دیپلماتیک را برای صلح بین‌الملل مخاطره‌آمیز توصیف کرد.

هیئت حقوقی ایرانی به ریاست معاون رئیس جمهوری همچنین طی دیدار با نیکلاس میکل، رئیس دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا، آخرین وضعیت پرونده‌های مورد بررسی در این دیوان را مورد بحث و گفت وگو قرار داد.

در ملاقات محمد دهقان با آقای پول خویتس دبیرکل و کفیل وزارت خارجه هلند نیز طرفین ضمن مرور برخی موضوعات قابل پیگیری در روابط سیاسی و حقوقی دو کشور، بر توسعه همکاری‌های سیاسی و تسهیل روابط تجاری بین ایران و هلند تأکید کردند.