سه شنبه 6 خرداد 1399   22:55:21


دومین همایش ملی حقوق نشر در 25 آبان برگزار شد


شناسه خبر: 31fecc-1398/8/29 چهارشنبه ساعت13:58
دومین همایش ملی حقوق نشر در 25 آبان برگزار شد
دومین همایش ملی حقوق نشر به مناسبت بیست ‌و هفتمین دوره هفته کتاب، باهمکاری معاونت تحقیقات،آموزش وحقوق شهروندی معاونت حقوقی رئیس جمهور، معاونت حقوق مالکیت فکری دادگستری، انجمن فرهنگی ناشران کتب دانشگاهی، وپژوهشگاه فرهنگ،هنر وارتباطات برگزارشد.
در این نشست آهنی، معاون تحقیقات،آموزش و حقوق شهروندی معاونت حقوقی رئیس جمهور به طرح موضوع حق نشر در محیط الکترونیکی پرداخت و با بیان پیشینه  قوانین صنعت چاپ و نشر در ایران و دیگر کشورها اظهار داشت تا قبل از ایجاد صنعت چاپ، آثار ادبی جنبه روایی داشتند و خطری متوجه مولف نبود تا نیاز به حمایت از وی باشد  اما  با افزایش با سوادی و تولید و نشر کتاب در سطح گسترده لازم بود تا از مولف در برابر انتشار غیر مجاز آثار وی حمایت شود که این امر زمینه ساز وضع قوانین در سطح ملی و تصویب اسناد بین المللی شد. این مقررات هر بار با پیدایش فناوری های جدید بروز رسانی شدند.
وی ادامه داد: میان منافع بخش خصوصی و مولفین مبنی بر جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به آثار آنها از یک طرف و منافع عموم جامعه در خصوص دسترسی ارزان یا رایگان به آثار فکری از طرف دیگر تعارض وجود دارد. راه میانه ایجاد استثنای استفاده محدود برای مصارف آموزشی پژوهشی تهیه خبر و مانند آن بوده است.
آهنی توضیح داد:بعد از پیدایش اینترنت قانون حمایت از نرم افزارهای رایانه ای و تجارت الکترونیک  مصوب شده اند. قانون تجارت الکترونیک، حق تکثیر چاپ و نشر در فضای مجازی را منحصر به مولف می داند. در حال حاضر هر اثر فکری که در محیط اینترنت وجود دارد، به همان میزانی از حمایت برخوردار است که آثار فیزیکی برخوردارند.اما آیا این میزان حمایت برای محیط الکترونیک کافی است؟ این فضا شرایط خاصی دارد. سهولت نشر گسترده، غیر قابل تشخیص بودن نسخه کپی از اصل، شکل پذیری داده های الکترونیکی، جهانی بودن اینترنت و دشواری در تعیین قانون حاکم و کنترل این فضا و بسیاری از نکات دیگر سبب می شود تاامکان نقض حق نشر در محیط الکترونیکی به سادگی فراهم شود 
استفاد از روش های فناورانه مثل رمز گذاری، برچسب گذاری و مانند آن توسط مولفین مردم را از استفاده محدود علمی پژوهشی و دیگر استفاده های منصفانه محروم می کندو در عمل باعث شکاف اطلاعاتی میان اشخاصی می شود که توانایی مالی آنها در پرداخت هزینه های دسترسی مجاز متفاوت است.  
وی همچنین به مشکلاتی که در زمینه کتابخانه های دیجیتال و بازتولید در محیط الکترونیک وجود دارد اشاره کرد  و از ابهامات قانونی موجود سخن گفت.
آهنی بیان کرد: ما در معاونت حقوقی رئیس جمهور به فراخور نیاز و ارجاع پروژه‌هایی تحقیقاتی انجام می دهیم و اگر پروژه ای بصورت لایحه به معاونت حقوقی ارجاع شود، نظر میدهیم و اگر نیاز به اصلاح داشته باشد با هماهنگی نهاد مربوطه  برطرف کرده و برای تصویب به دولت ارسال می کنیم.
جایگاه قانون و قرارداد در حقوق نشر،آیین دادرسی قضایی در حوزه نشر، حقوق ترجمه و تکثیر یا نشر و استثنائات نظام حقوق مالکیت ادبی و هنری از دیگر مباحث ارائه شده در این همایش بود.
شناسه خبر: 31fecc-
بیشتر
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451