پنجشنبه 31 مرداد 1398   15:48:16


طرح‌های پژوهشی مورد تصویب شورای علمی معاونت حقوقی در دستور کار امور پژوهش‌های معاونت تحقیقات، آموزش و حقوق شهروندی قرار گرفت


شناسه خبر: 879e12-1398/2/17 سه شنبه ساعت15:50
طرح‌های پژوهشی مورد تصویب شورای علمی معاونت حقوقی در دستور کار امور پژوهش‌های معاونت تحقیقات، آموزش و حقوق شهروندی قرار گرفت
 
پیرو مصوبات جلسات شورای علمی معاونت حقوقی و دستور معاون محترم حقوقی رئیس جمهور، پروپزال طرح‌های پژوهشی: «رژیم حقوقی دریای خزر»، «اینستکس و اثر سازوکارهای مشابه مقابله با تحریم» و «مطالعه سازوکارهای حقوقی مدیریت بحران های طبیعی در ایران و ارائه لایحه مدیریت جامع بحران های طبیعی»، تهیه و به معاونت حقوقی ارسال شد.
در پروپزال‌های تهیه شده این امور مطالب زیر مورد توجه و بررسی کارشناسی پژوهشگران قرار گرفته است:
طرح پژوهشی «رژیم حقوقی دریای خزر»: از آنجا که دریای خزر از جمله مهمترین مسائل حقوقی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با دیگر کشورهای ساحلی این دریاچه است و نظر به اینکه دریای خزر به لحاظ حقوقی دریاچه محسوب شده و از حاکمیت کنوانسیون 1982 حقوق دریاها خارج است، به همین سبب نیز رژیم حقوقی خاص خود را می‌طلبد که سال‌هاست موضوع مذاکره پنج کشور ساحلی این دریاچه است. هر چند در 12 آگوست 2018، کنوانسیونی تحت عنوان کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر برای بررسی این موضوع ایجاد شد؛ اما این کنوانسیون به طور صریح و مشخص رژیم حقوقی دریای خزر را تعیین نکرده است و در بسیاری موارد موضوع به توافق بعدی طرفین موکول شده است. از این رو این امور در این طرح پژوهشی بر آن است تا مسائلی همچون: تعیین خط مبدأ، مسائل زیست محیطی، لوله‌کشی‌های دریایی، کشتیرانی، بهره‌برداری از منابع بستر و زیربستر دریای خزر، ماهیگیری و غیره را بررسی کارشناسی نماید تا رویکرد طرف ایرانی در مذاکرات و توافقات آتی، کاملاً روشن و مشخص باشد و بتواند از منافع ملی به بهترین شکل ممکن صیانت نماید.
طرح پژوهشی «اینستکس و اثر سازوکارهای مشابه مقابله با تحریم»: پس از خروج ایالات متحده آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در هجدهم اردیبهشت 1397 و در پی آن، بازگرداندن تحریم‌ها و نیز اعمال تحریم‌های نو علیه حکومت جمهوری اسلامی ایران، طرفین دیگر این توافق‌نامه، در پی راهکاری برای اجرای برجام و اجتناب از آثار سیاست‌های جدید دولت ایالات متحده آمریکا برآمدند. یکی از واکنش‌ها، تلاش برای ایجاد سازوکار مالی مستقل از دلار و SWIFT بود. این سازوکار، اینستکس نامیده شد. در حال حاضر، هنوز ماهیت اینستکس و چگونگی مقررات ناظر بر آن مشخص نیست. ولی مطابق آخرین گزارش‌ها، سه کشور اروپایی در حال فراهم کردن مقدمات قانونی این راهکار برای مبادله با ایران هستند. بنابراین با توجه به اینکه اینستکس در صورتی قابلیت اجرا خواهد داشت که جمهوری اسلامی ایران نیز، نسخه خود از این نهاد را به صورت قانونی تصویب و تأسیس کند. پرسش‌های بسیاری در مورد کارایی این سازوکار مطرح است که این پژوهش به بررسی این پرسش‌ها و ابهام های موجود می‌پردازد.
طرح پژوهشی «مطالعه سازوکارهای حقوقی مدیریت بحران های طبیعی در ایران و ارائه لایحه مدیریت جامع بحران های طبیعی»: کشور ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین میزان بلایای طبیعی را تجربه میکند و همه‌ساله خسارتهای سنگین انسانی و طبیعی را در اثر بروز بحرانهای مختلف طبیعی متحمل میشود. بلایای طبیعی مانند زمینلرزه، سیل، فرونشست زمین، توفان، آفات گیاهی و جانوری، آتشسوزی و گرد و غبار، همه ساله بطور طبیعی رخ می دهد اما در اثر مدیریت نادرست یا خلأ قوانین، تبدیل به بحران می‌شوند. به دلیل آثار زیانبار گسترده بحرانهای طبیعی مدیریت این بحرانها مورد توجه نظام حقوقی بوده است. نظام حقوقی در مدیریت بحرانهای مختلف اعم از پیشگیری، کنترل و جبران خسارت‌ها با مشکلات جدی روبرو است که لازم است با اصلاح یا تدوین لوایح قانونی به این مهم پرداخته شود که این پژوهش نیز در این راستا تعریف شده است.
 
شناسه خبر: 879e12-
بیشتر
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451