پنجشنبه 31 مرداد 1398   16:22:48


دکتر بیژن عباسی، معاون پژوهش وترویج قانون اساسی : تحصیل حق همه دانشجویان است


شناسه خبر: 63f084-1398/2/15 يكشنبه ساعت10:14
دکتر بیژن عباسی،  معاون پژوهش وترویج قانون اساسی :
تحصیل حق همه دانشجویان است
 
سرپرست دستیاری حقوق شهروندی رئیس جمهور پس از دریافت تندیس و لوح تقدیر برترین تلاش قانون‌گذاری اولین جایزه حقوق شهروندی به نمایندگی از دولت: لایحه جامع انتخاباب را وزارت کشور تهیه کرد وبه دولت تقدیم کرد و در کمیسیون سیاسی و دفاعی مطرح شد. معاونت حقوقی تلاش عمده‌ای برای تکمیل آن در ابعاد مختلف، مانند اصول و ویژگی‌های حق رای، نظام انتخاباتی، شرایط رای دادن، نظارت بر هزینه‌های انتخابات، تامین مالی احزاب و داوطلبان انتخابات انجام داد.
اقدام دیگری که معاونت حقوقی انجام داد بحث لایحه حق تحصیل دانشجویان بود که از ابتدای ورود به معاونت حقوقی تلاش کردیم بخشی از مطالبه دانشگاهی و دانشجویان، مخصوصا دانشجویان ستاره دار مطرح شود، زیرا هر دانشجویی حق تحصیل دارد.
گزارش نقض حقوق شهروندی را بررسی کردیم تا ببینیم چرا دانشجویان ستاره دارد شدند. جلساتی را با وزارت علوم، وزرات بهداشت و دیگر دستگاه‌ها برگزار کردیم و متوجه شدیم برخی محدودیت‌ها برای ورود دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی وجود دارد. تلاش کردیم این موارد را در گزارش نقض حقوق شهروندی بیاوریم و ذکر کردیم که حق تحصیل یک حق بنیادین است،یک آزادی نیست که بتوان محدود کرد. پیشنهاد دادیم برای حل این مشکل لایحه حق بر تحصیل را تهیه کنیم و سپس آن را به عنوان یک ماده الحاقی بر قانون سنجش و پذیرش دانشجویان ملحق کنیم. اکنون این لایحه در مجلس است و از آن دفاع کردیم.
15/2/98
 
شناسه خبر: 63f084-
بیشتر
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451