پنجشنبه 31 مرداد 1398   16:40:18


برگزاری نشست تخصصی با موضوع «نقش دستگاه های اجرایی در تدوین و تنقیح قوانین و مقررات» در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


شناسه خبر: fc8b68-1398/2/11 چهارشنبه ساعت15:37
برگزاری نشست تخصصی با موضوع «نقش دستگاه های اجرایی در تدوین و تنقیح قوانین و مقررات» در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران
نشست تخصصی حقوقی با موضوع «نقش دستگاه های اجرایی در تدوین و تنقیح قوانین و مقررات» با حضور اساتید و صاحب نظران این حوزه توسط معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در سی‌ و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

نشست تخصصی حقوقی با موضوع «نقش دستگاه های اجرایی در تدوین و تنقیح قوانین و مقررات» در روز دوشنبه نهم اردیبهشت ماه 1398 در شبستان مصلی امام خمینی(ره)، سرای اهل قلم (سالن شهیدمطهری) با حضور آقایان دکتر حمیدرضا علومی (عضو هیات علمی و معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی)و دکتر حسن محسنی (عضو هیات علمی و مدیرکل حقوقی دانشگاه تهران) برگزار شد.
آقای دکتر حمید رضا علومی به عنوان نخستین سخنران نشست، پس از تقدیر از برگزاری این جلسات و اهمیت آن، به تبیین مفهوم تدوین و تنقیح قوانین و مقررات پرداخت و بر نقش دستگاههای اجرایی در این خصوص تاکید کرد. وی در این ارتباط، اظهار داشت: باید ضمن پرهیز از واگذاری کامل فرایندهای تنقیحی به دستگاههای اجرایی، توان تمامی دستگاهها در زمینه تنقیح قوانین و مقررات، تحت مدیریتی فرابخشی مانند معاونت حقوقی ریاست جمهوری تجمیع شود چراکه عدم هماهنگی بین دستگاه های اجرایی مشکلات زیادی را موجب می شود به عنوان مثال ممکن است یک دستگاه قانونی را نسخ شده بداند در حالی که همان قانون مورد استفاده و نیاز دستگاه اجرایی دیگر باشد. 
در ادامه آقای دکتر حسن محسنی به ایراد سخن پرداخت و ضمن اشاره به مسموع نبودن جهل به قانون و لزوم آگاهی عمومی نسبت به قوانین و مقررات، تنقیح قوانین و مقررات را امری ضروری دانست. وی در ادامه حضور دستگاههای اجرایی را در فرایند تنقیح لازم شمرد چراکه تعارضات قوانین عموما در مقام اجراء مورد کشف و توجه قرار می گیرد. 
در پایان این نشست، سخنرانان به پرسش های مختلف حاضران در جلسه، پاسخ دادند. 
شناسه خبر: fc8b68-
بیشتر
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451