پنجشنبه 31 مرداد 1398   17:01:34


در معاونت حقوقی ریاست جمهوریبررسی کارشناسی، تهیه و تدوین پیش‌نویس لایحه منع ساخت‌ وسازهای غیرمجاز


شناسه خبر: 77be52-1398/1/27 سه شنبه ساعت15:00
بررسی کارشناسی، تهیه و تدوین پیش‌نویس لایحه منع ساخت‌ وسازهای غیرمجاز 
در معاونت حقوقی ریاست جمهوری

در راستای دعوت معاونت حقوقی ریاست جمهوری به‌منظور تهیه و تدوین پیش‌نویس لایحه« منع ساخت‌ وسازهای غیرمجاز در حریم و بستر مسیل رودخانه و برخورد جدی با مستحدثات» جلسه‌ای به ریاست دکتر علی‌اکبر گرجی ازندریانی، معاون محترم ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی و با حضور مقامات و مشاوران حقوقی نهادها و ارگان‌های تخصصی ذی‌ربط ازجمله وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی در ابتدای جلسه ضمن عرض تبریک سال نو، با اشاره به مشکلات پیش‌آمده درنتیجه سیلاب‌های اخیر، به‌ضرورت پیشگیری و پیگیری هر چه تمام‌تر این مسئله از بعد حقوقی آن تأکید نمودند و قصد معاونت را بررسی هر چه دقیق‌تر و سریع‌تر ابعاد حقوقی این موضوع اعلام نمودند. 
دکتر گرجی ازندریانی خاطرنشان کردند که هدف از تشکیل چنین نشستی، دریافت نظرات کارشناسانه و ارزنده نهادهای مربوطه و نقش‌آفرین در این حوزه می‌باشد تا با نگاهی همه‌جانبه و جامع بتوان به حل‌ و فصل معضلات موجود و از میان برداشتن موانع احتمالی در قالب لایحه پیشنهادی به هیئت دولت پرداخت.
این استاد دانشگاه شهید بهشتی به این مهم اشاره داشتند که به‌منظور رفع مشکلات حقوقی موجود، دو کارگروه تخصصی تشکیل‌شده است که در یک کارگروه به بررسی نظام حقوقی حاکم بر بلایای طبیعی از یک سو و در کارگروه دیگر به بررسی حقوقی حریم و بستر رودخانه‌ها پرداخته می‌شود. ازاین‌رو به‌منظور پیشبرد اهداف لایحه بایستی به این امر توجه شود که آیا قوانین کنونی پاسخگوی مسئله ساخت‌ و سازهای غیرقانونی در حریم رودخانه‌ها می‌باشد و یا آنکه در این حوزه با خلأ قوانین روبه‌رو هستیم. هم چنین آیا می‌توان مدعی وجود ضمانت اجراهای حقوقی لازم و کافی در ساختار کنونی بود یا اینکه با وجود نهادهای موازی و متعدد درزمینه محافظت کارآمد روبه‌رو و مواجه هستیم؟ درنهایت به‌منظور هم‌افزایی و رویکرد جامع‌نگر در تدوین و تهیه لایحه مرتبط نیازمند همکاری جمعی نهادهای ذی ربط هستیم تا به نتیجه قابل قبول برسد لذا از کلیه مدیران و کارشناسان حاضر در جلسه درخواست می شود پیشنهاد‌های خود را به‌صورت مکتوب به معاونت ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی ارسال نمایند. 
امیدوارم سرعت عملی که مورد نیاز است تحقق پیدا کند.
27/1/1397
شناسه خبر: 77be52-
بیشتر
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451