پنجشنبه 31 مرداد 1398   16:51:46


معاونت حقوقی رئیس جمهور برگزار کرد: نشست تخصصی با موضوع «نقش تدوین و تنقیح قوانین و مقررات در کارآمدی نظام اداری» در استانداری قزوین


شناسه خبر: 553e27-1397/11/15 دوشنبه ساعت11:05
معاونت حقوقی رئیس جمهور برگزار کرد:
نشست تخصصی با موضوع «نقش تدوین و تنقیح قوانین و مقررات در کارآمدی نظام اداری» در استانداری قزوین
نشست تخصصی با موضوع «نقش تدوین و تنقیح قوانین و مقررات در کارآمدی نظام اداری» با سخنرانی معاون تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در محل استانداری استان قزوین برگزار شد.
نشست تخصصی با موضوع «نقش تدوین و تنقیح قوانین و مقررات در کارآمدی نظام اداری» با سخنرانی معاون تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در محل استانداری استان قزوین برگزار شد.
در ابتدای این نشست که در روز چهارشنبه 9 بهمن ماه 1397 برگزار شد، جناب آقای حبیبی، معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندای قزوین ضمن تشکر از معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی رئیس جمهور برای حضور در استان و برگزاری این جلسه طی سخنانی گفت:‌ امام راحل فرمود حکومت، حکومت قانون است قانون باید محور و فصل الخطاب باشد. در این صورت نظم حاکم می شود و فساد رخت برمی بندد. عدم تمکین به قانون موجب بی عدالتی و تمکین به قانون موجب اجرای عدالت می شود و رضایتمندی مردم را در پی دارد. لذا باید پای بند به قانون باشیم. همچنین هیچ گاه از آموزش نباید غافل شویم. در هرجا و مسئولیتی که هستیم و در همه بخشها و حوزه ها به خصوص برای مدیران، عدم توجه به آموزش باعثً ضرر سازمانی می شود.
وی حضور کارشناسان حقوقی در دستگاههای اجرایی را یک ضرورت دانست و افزود: این جلسه باعث می شود توجه به قانون بیشتر شده و آثار مثبت آن جاری شود.
سپس جناب آقای مهندس زاهدی، استاندار قزوین گفت با قدردانی از حضور میهمانان محترم در این جلسه و فعالیت های معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری گفت: باید توجه جدی داشته باشیم که در چهارچوب قانون عمل کنیم. بسیاری از مشکلات ما از عدم توجه به قانون است و آن هم ناشی از عدم آگاهی است. ما قانون، بسیار داریم و باید به تعارضات بین آنها دقت کنیم.
در ادامه جناب آقای مهدی زاده، معاون تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری ضمن تشکر از استانداری استان قزوین و همکاران خود در معاونت حقوقی رئیس جمهور  بابت برپایی این جلسه، به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: اصل حاکمیت قانون، اصل بنیادین همه نظام های حکومتی مردم سالار است. بیش فعال بودن نظام قانونگذاری، انبوهی از قوانین و مقررات را در پیش روی ما قرار داده است. مثلاً در موضوع استخدامی حدود سه هزار قانون و هجده هزار مقرره داریم. قوانین ما به صورت پراکنده تصویب می شوند و عدم توجه به سایر قوانین مرتبط توسط مقنن یک آسیب است. همچنین عدم دسترسی به قوانین و مقررات یکی از آسیبهایی است که وجود دارد. به علاوه آنکه مقام اداری اساساً صلاحیتی ندارد مگر آنکه برای او صلاحیتی در قوانین تعریف شود. مجموع اینها یک فضای سرگردانی برای همه شهروندان و مجریان و حتی مراجع وضع ایجاد می کند و این، بستر ایجاد فساد اداری است. نظارت رکن اساسی یک سازمان اداری است. لذا باید قوانین معتبر، مشخص و معین باشد. در چنین فضایی تدوین و تنقیح راه حلی است که مطرح شده است و باید مورد توجه جدی قرار گیرد. در بحث تنقیح آنچه مهم است این است که قانون معتبر را در هر دوره زمانی پیدا کنیم. اولا باید تمامی قوانین کشور گرداوری شود که ما در سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران این کار را کرده ایم. در کنار گردآوری، قوانین و مقررات دسته بندی شده اند و در91 کد موضوعی دسته بندی شده اند و این اقدامات سرمایه بزرگی در اختیار مدیران و کارشناسان دستگاه های اجرایی است.
تاریخ خبر :10/11/97
 
شناسه خبر: 553e27-
بیشتر
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451