سه شنبه 3 ارديبهشت 1398   00:27:47


دکتر هما داوودی گرمارودیگاهی اعمال حق تبدیل به پدیده‌ای آسیب‌زا در جامعه می شود

دکتر هما داودی گرمارودی مشاور معاون حقوقی رئیس جمهور در نشست علمی «سوء استفاده از حق و آسیب های اجتماعی ناشی از آن» با اشاره به سالروز درگذشت استاد کاتوزیان با بیان اینکه باید اندیشه های استاد کاتوزیان را زنده نگه داشت؛ تصریح کرد: ایشان تأکید زیادی به بحث حق و سوء استفاده از حق و سوء اعمال حق داشتند.

شناسه خبر: ad3b53-1397/6/14 چهارشنبه ساعت12:20
گاهی اعمال حق تبدیل به پدیده‌ای آسیب‌زا در جامعه می شود
 
دکتر هما داوودی گرمارودی  مشاور معاون حقوقی رییس جمهور و رییس انجمن جرم شناسی استان  البرز  در چهارمین سالروز درگذشت استاد امیر ناصر کاتوزیان  گفت: گاهی اعمال حق به پدیده آسیب زا در جامعه تبدیل می شود.
به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی رئیس جمهور؛ دکتر هما داودی گرمارودی مشاور معاون حقوقی رئیس جمهور در نشست علمی «سوء استفاده از حق و آسیب های اجتماعی ناشی از آن» با اشاره به سالروز درگذشت استاد کاتوزیان با بیان اینکه باید اندیشه های استاد کاتوزیان را زنده نگه داشت؛ تصریح کرد:  ایشان تأکید زیادی به بحث حق و سوء استفاده از حق و سوء اعمال حق داشتند.
داودی با بیان اینکه سعی داریم به آسیب‌های اجتماعی ناشی از اعمال حق بپردازیم، گفت: شاید تصور این باشد که ارتکاب جرم، تخلف و انحرافات در جامعه آسیب ایجاد می‌کند اما باید گفت در حقوق قراردادی ممکن است که قانون به فرد حقی را داده باشد و اعمال آن منجر به آسیب‌هایی در جامعه می‌شود.
مشاور معاون حقوقی رئیس جمهور اظهار کرد: وقتی اعمال یک حق به دیگری ضرر می‌زند گاه در دعاوی خصوصی مطرح می شود و  همیشه قاعده  لا ضرر جلوی سوء استفاده از حق  را می‌گیرد اما گاهی می‌بینیم این اعمال حق تبدیل به پدیده‌ای آسیب‌زا در جامعه شده و لازم است دولت و قانون‌گذار نسبت به کنترل آن ورود کند.
داودی با بیان این مطلب که در  حوزه حقوق خانواده با انباشت  دعاوی مواجه هستیم و این یک آسیب است، تصریح کرد: طبق آمار اخیر در حال حاضر 3 هزار و 600 نفر به خاطر عدم پرداخت مهریه در زندان‌ها هستند و این آسیب بزرگی است.
وی ادامه داد: آیا آن خانمی که مهریه‌اش را به اجرا گذاشته است و مطالبه کرده حق ندارد یاحقش نامشروع است؟  این حق قانونی او است اما چه شده که منجر به این آسیب ها می شود . و اگر اعمال نشود هم آسیب اجتماعی را خواهیم دید و یا در بحث حضانت اطفال ، قبل از اصلاح قانون چنین بود  که حضانت فرزندان بعد از جدایی زن و شوهر در دختران تا 7 سال و پسر تا 2 سال با مادر بود و بعد به نحو مطلق در اختیار پدر و چه آسیب‌هایی  از اینجا در جامعه می‌دیدیم . قانون مطلق و خشک بود و بسیاری اوقات این وضعیت  سلامت روانی کودک را  به خطر می‌انداخت  که این کودک  در آینده با آسیب‌های دیگری را مواجه بود.
داودی افزود:  قانون‌گذار این موضوع را خوب درک و نسبت به  اصلاح قانون اقدام کرد  که واگذاری حضانت طفل به پدر پس از ۷ سال  به تشخیص دادگاه باشد که اگر سلامت روانی و جسمانی فرزند درخطر نباشد اولویت با پدر است.
مشاور معاون حقوقی رئیس جمهور در پایان خاطر نشان کرد: در حال حاضر نیز بحث اعمال حق طلاق را که برای مردان وجود دارد و متقابلاً حقی که برای مطالبه زنان برای مهریه وجود دارد و نحوه  استیفای این  حق  عملاً منجر به آسیب‌هایی در جامعه شده است.
 
شناسه خبر: ad3b53-
بیشتر
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451