سه شنبه 22 آبان 1397   05:56:37در نشست کمیسیون شوراهای مجلس:کلیات طرح مربوط به تجمعات مردمی تصویب شد

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی گفت: در نشست امروز این کمیسیون، کلیات طرح اجرایی کردن اصل بیست و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مربوط به تجمعات مردمی، بررسی و تصویب شد.

شناسه خبر: 399847-1397/3/23 چهارشنبه ساعت15:07
در نشست کمیسیون شوراهای مجلس:
کلیات طرح مربوط به تجمعات مردمی تصویب شد
تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی گفت: در نشست امروز این کمیسیون، کلیات طرح اجرایی کردن اصل بیست و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مربوط به تجمعات مردمی، بررسی و تصویب شد.
 
به گزارش ایرنا، اصغر سلیمی در تشریح نشست امروز- سه شنبه- کمیسیون شوراهای مجلس افزود: در این نشست، طرح اجرایی کردن اصل بیست و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بررسی شد تا در مورد مکان تجمعات مردمی تصمیم گیری شود.
سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کلیات این طرح رای آورد و در کارگروه بررسی می‌شود، بیان کرد: براساس این طرح، تجمع کنندگان نیاز به اخذ مجوز از هیچ مرجعی ندارند.
سلیمی اضافه کرد:بر مبنای این طرح، نماینده مجلس باید در تجمعات زیر 300 نفر در جمع معترضین حضور یابد و در تجمعات کمتر از 700 نفر نیز باید رئیس مجمع نمایندگان آن استان حضور یابد.
سلیمی ادامه داد: اگر اجتماع معترضین کمتر از 2هزار نفر باشد، نواب رئیس مجلس باید در جمع معترضین صحبت کنند و در تجمعات بالای 2 هزار نفر نیز باید رئیس مجلس در جمع معترضان صحبت کند، البته این مسائل فقط در طرح مطرح شده و به دلیل عدم اتفاق نظر، این موضوع در کمیسیون بررسی می‌شود.
نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: همچنین در این نشست روند عملیاتی شدن جزء (1) بند (الف) ماده (26) احکام قانون برنامه پنجساله ششم توسعه کشور با حضور مسؤولان و نمایندگان شورای‌عالی آمایش سرزمین و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بررسی شد.
سلیمی یادآور شد: سازمان برنامه گزارشی در زمینه روند عملیاتی شدن آمایش سرزمین ارائه کرد و مشخص شد که کشور به 9 منطقه تقسیم بندی شده است که در 20 استان مطالعات اولیه آمایش سرزمین در حال تکمیل و نهایی شدن است و 11 استان دیگر نیز در حال فعالیت در این زمینه هستند.
سلیمی با بیان اینکه مرکز پژوهش‌ها در سال 91 آمایش سرزمین تصویب شده ولی اجرا نشده است، اظهار داشت: نمایندگان به عدم اجرای آمایش سرزمین اعتراض داشتند، در این زمینه از قانون برنامه ششم یکسال عقب هستیم زیرا در سال اول باید مطالعات آمایش سرزمینی تکمیل می‌شد.
نماینده مردم سمیرم در مجلس گفت: قرار شد نامه‌ای را به دیوان محاسبات بدهیم تا مشخص شود برای آمایش سرزمین در برنامه پنجم و ششم چه اقداماتی انجام شده است.


 
شناسه خبر: 399847-
بیشتر
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451