.

دیدار سفیر پادشاهی نروژ با معاون حقوقی رئیس جمهور

.
.


بسمه تعالی

دیدار سفیر پادشاهی نروژ با معاون حقوقی رئیس جمهور

سفیر دولت پادشاهی نروژ در تهران، آقای لارش نوردرم در تاریخ 1398/7/23 با حضور در دفتر معاونت حقوقی ریاست جمهوری با سرکار خانم دکتر جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور دیدار کرد. در این دیدار طرفین درخصوص موضوعات مورد علاقه به گفتگو پرداختند. معاون حقوقی رئیس جمهور در مقام تشریح موارد مطروحه و در پاسخ به پرسش‌های آقای نوردرم به اقدامات شفاف‌ساز دولت در زمینه‌های تصویب یا اصلاح قوانین مربوط به پولشویی، ارائه لوایح مربوط به شفافیت و مدیریت تعارض منافع و پیگیری‌های انجام شده در زمینه حقوق شهروندی اشاره کردند.
همچنین معاون حقوقی رئیس‌جمهور درخصوص کاهش اعمال مجازات‌های اعدامی که مورد پرسش سفیر نروژ قرار گرفته بود، نیز به کاهش اعدامها در ایران به ویژه در نتیجه اصلاح قوانین مربوط به مواد مخدر و دادرسی‌ها و ارائه پیشنهادهایی درخصوص کاستن بیشتر از تعداد این موارد، اشاره نمود. سفیر نروژ از تصویب قانون اعطای تابعیت و نحوه‌ای که معاونت حقوقی این کار را در دولت و مجلس پیش برد و به نتیجه بسیار خوبی رساند، سوال کرد و به ویژه تعداد مشمولان این قانون را جویا شد که مشمولان داخل و خارج کشور برای ایشان تبیین گردید.
در پایان، سفیر نروژ ضمن سپاسگزاری از فراهم شدن زمینه این دیدار و آمادگی خود و کشورش برای همکاری و آرزوی بهترین‌ها برای ملت ایران در این شرایط سخت تحریم، از تلاش آن کشور برای پیوستن به اینستکس خبر دادند.
خانم جنیدی نیز در پایان ضمن اشاره به نقش دولت نروژ در ارتقای حقوق بین‌الملل و حقوق بشر و ایجاد نظام صلح و دوستی در دنیا، تأکید کرد که با توجه به تحریم‌های یک جانبه و غیرقانونی آمریکا، انتظار از دولت نروژ این است که با توجه به برجام، برای حفظ آن و صلح و امنیت جهان و جلوگیری از یکجانبه‌گرایی آمریکا تلاش نماید. ایشان همچنین تأکید نمود که دولت‌ها و ملت‌های دوست باید در روزهای سخت در کنار ایران باشند.
.