.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با ایلنا:

دخالت آمریکا در امور کشورهای دیگر نقض دموکراسی است

.
.


دخالت آمریکا در امور کشورهای دیگر نقض دموکراسی است/ اگر آمریکا دوباره اشتباه توقیف کشتی‌های ما را تکرار کند، اقدام سیاسی و حقوقی انجام خواهد شد
معاون حقوقی رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با ایلنا:
خالت آمریکا در امور کشورهای دیگر نقض دموکراسی است/ اگر آمریکا دوباره اشتباه توقیف کشتی‌های ما را تکرار کند، اقدام سیاسی و حقوقی انجام خواهد شد.
معاونت حقوقی رئیس‌جمهور تأکید کرد: کشورهای دیگر چه بخواهند با ایران رابطه داشته باشند چه بخواهند نداشته باشد، تصمیم‌گیری برعهده پارلمان و دولت‌شان است، کاری که آمریکا انجام می‌دهد خلاف دموکراسی، اصل حاکمیت برابر کشورها و قواعد تجارت آزاد است.
لعیا جنیدی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره اینکه ایران چه اقدامات حقوقی درخصوص فشار ایالات متحده بر کشورهایی که قصد خرید و یا حمل و نقل نفت ایران را دارند، می‌تواند انجام دهد و آیا معاونت حقوقی این مسأله را پیگیری کرده است یا خیر، گفت: از همان لحظه اول که آمریکا اعلام کرد تحریم‌ها را برمی‌گرداند و جنس تحریم‌های آنان از جنس تحریم‌های ثانویه است، ما پیشنهادات لازم را دادیم و اقدامات خودمان را آغاز کردیم.
معاون حقوقی نهاد ریاست‌جمهوری در پاسخ به سئوالی دیگر مبنی بر اینکه منظور از تحریم‌های ثانویه چیست، اظهار داشت: تحریم اولیه یعنی اینکه آمریکا هر رابطه‌ای که در تجارت، کالا و خدمات با ما دارد قطع کند. حال تحریم‌های ثانویه چیست؟ آن دسته از تحریم‌هاست که ایالات متحده کشورهای دیگر را از رابطه تجاری،کالایی و خدمات منع کند.
وی تأکید کرد: از همان لحظه اول که آمریکا این تصمیم را گرفت همه بخش‌های سازمان حقوقی دولت  با تعامل و همکاری هم در دادگاه دادگستری بین‌المللی و هم در مراجع تخصصی ذی‌ربط بین‌المللی اعتراض خود را به عمل آوردند و در همان چارچوب هم دستور موقت و برخی تصمیمات دیگر صادر شد.
جنیدی خاطرنشان کرد: معتقدیم اعمال آمریکا از لحاظ حقوق بین‌الملل معاهداتی به‌طور عام و عهدنامه مودت به‌طور خاص و نیز قواعد عرفی حقوق بین‌الملل، خلاف اصول است.
وی با بیان آنکه آنچه که ایالات متحده از لحاظ حقوق بین‌الملل معاهداتی و عرفی انجام می‌دهد نقض حاکمیت کشورهای دیگر است، گفت: ایالات متحده اقداماتی را انجام می‌دهد که نقض حاکمیت کشورها و نقض سیستم دموکراتیک تصمیم‌گیری در داخل کشورهای دیگر نیز است.
معاون حقوقی نهاد ریاست جمهوری گفت: کشورهای دیگر چه بخواهند با ایران رابطه داشته باشند چه بخواهند نداشته باشند، و اینکه کیفیت رابطه آنها با دولت ایران چگونه باشد، تصمیم‌گیری برعهده پارلمان و دولت‌های آنها و پارلمان و دولت ایران است و کاری که آمریکا انجام می‌دهد خلاف دموکراسی، خلاف اصل حاکمیت برابر و خلاف قواعد تجارت آزاد است.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین با توجه به این اقدامات خلاف قواعد بین‌الملل، علاوه بر دعاوی مسئولیت مدنی، در مراجع تخصصی و حرفه‌ای هم اقداماتی شده و قدم‌های دیگری هم برداشته شد که هر وقت نهایی شد، اعلام خواهیم کرد.
جنیدی درباره اینکه آیا ارتباط ایران با کشتی آدریان دریا قطع شده است و اینکه آیا نفت ما به فروش رفته است و مالکیت نفت و کشتی دیگر برای ایران نیست، گفت: اعلانات همان است که آقای سخنگو اعلام کرده است. ما در معامله نفت و خرید و فروش آن هیچ دخالتی و به‌تبع هیچ اطلاعاتی نداریم.
وی درباره پیگیری حقوقی این پرونده گفت: ابعاد سیاسی و حقوقی همان است که دستگاه دیپلماسی و حقوقی کشور انجام داده و پیگیری می‌کند.
 معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره اینکه ایالات متحده تهدید کرده است که نفت‌کش‌های ایرانی را توقیف خواهد کرد، اظهار داشت: تهدید که همیشه وجود دارد اما اگر باز خدای ناکرده چنین اتفاقی بیافتد، دوباره اقدامات سیاسی و حقوقی انجام خواهد شد، اما امیدوارم چنین اتفاقی نیافتد و آمریکا اشتباهات پیاپی خود را دوباره تکرار نکند.
وی در پاسخ به این سئوال که اگر دوباره توقیفی اتفاق بیافتد چه باید کرد، ادامه داد: توقیف کشتی‌های ما اگر اتفاق بیافتد، بالاخره در ساحل یک کشوری اتفاق می‌افتد لذا پیگیری سیاسی به‌طور کلی و پیگیری حقوقی در دادگاه‌های محلی همان کشور انجام می‌شود ولی، انشاالله آمریکا چنین خبط و خطایی را دوباره انجام ندهد.
 
.