.

سفیر جدید نروژ در جمهوری اسلامی ایران با معاون حقوقی رئیس جمهور دیدار کرد 

.
.


سفیر جدید نروژ در جمهوری اسلامی ایران با معاون حقوقی رئیس جمهور دیدار کرد 
در این دیدار که در دفتر معاون حقوقی رئیس‌جمهور صورت گرفت دو طرف ضمن تاکید بر عمق و سابقه روابط دوستانه بین دو کشوردرخصوص دغدغه ها وهمکاری های مشترک بین دو کشور به تبادل نظر پرداختند.
 آینده برجام در فضای جدید بین‌المللی، موانع پیوستن جمهوری اسلامی ایران به FATF ، همکاری در خصوص مقابله با انتشارویروس کووید ۱۹ و مقابله با تغییرات اقلیمی ازمباحث مطرح شده دراین جلسه بود.
 دکترلعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور در این دیدار با بیان اینکه آنچه در سال های اخیر درعرصه بین المللی برای ملت ایران اتفاق افتاده است قطعاً غیرعادلانه و غیرقانونی بوده است، رفتار ایالات متحده آمریکا به ویژه در دوره اخیر را مغایر با نزاکت و آداب سیاسی  و نیز قواعد معاهداتی وعرفی بین المللی دانست. دکتر جنیدی با بیان اینکه آمریکا با خروج از برجام و اعمال تحریم های یک طرفه علیه ایران، مردم ایران را حتی در نیازهای اساسی و فعالیت های صنعتی دچار مشکل کرده است. انتظار ایران از ایالات متحده در دوره جدید پایبندی به تعهدات بین المللی و از اروپا و کشور نروژ که بیش از صد سال رابطه بین دو کشور وجود دارد، تلاش برای روابط و فعالیت های تجاری و اقتصادی عادی و همکاری دو جانبه و چند جانبه است. نروژ با توجه به  روابط صد ساله با ایران و نیز به عنوان عضو غیر دایم شورای امنیت در این دوره می تواند نقش موثری  در ترویج و تعمیق نزاکت و پاینبدی به عرف و حقوق بین الملل و تقویت نهادهای بین المللی ایفا کند.
معاون حقوقی رئیس جمهوردر پاسخ به پرسش سفیر نروژ در مورد وضعیت نهایی اجرای استانداردها و لوایح اف ای تی اف گفت: جمهوری اسلامی ایران قوانین مربوط به مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم و اصلاحیه های آن را تصویب کرده است، برخی از معاهدات مانند معاهده مقابل با فساد(مریدا) را حدود ده سال پیش به تصویب رسانده و اجرایی نموده ولی دو معاهده مقابله با جرایم سازمان یافته فراملی(پالرمو) و  معاهده مقابله با تامین مالی تروریسم نهایی نشده است و بحت و بررسی ها در جریان است.
آقای سیگو الدتومین هائوگر سفیر جدید دولت نروژ در جمهوری اسلامی ایران نیز با تاکید بر سابقه بزرگ تمدنی و فرهنگی ایران، ایران را کشوری بزرگ دانست که روابط دوستانه با آن برای دولت نروژ از اهمیت بسزایی برخوردار است. وی با بیان اینکه آنچه برای ملت ایران اتفاق افتاده است و شرایط سخت دولت و ملت ایران را درک می کند ابراز امیدواری کرد در فضای جدید بین‌المللی بسیاری از مشکلات حل شود.
وی گفت ما تحولات مربوط به برجام و توافق هسته ای ایران را از نزدیک پیگیری می کنیم و ابراز امیدواری کرد با بازگشت به حقوق و عرف بین الملل شاهد گشایش در این امور باشیم.
.