چهارشنبه 1 خرداد 1398   16:06:29
خبر اصلي

رایزنی ظریف و موگرینی قبل از نشست برجام
در آستانه برگزاری نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه عضو برجام، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صبح روز جمعه در یک صبحانه کاری در هتل کوبورگ با یکدیگر دیدار و در مورد مذاکرات چند ساعت آینده به گفت وگو و رایزنی پرداختند.

رایزنی ظریف و موگرینی قبل از نشست برجام
وین – ایرنا – در آستانه برگزاری نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه عضو برجام، 'محمد جواد ظریف' وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صبح روز جمعه در یک صبحانه کاری در هتل کوبورگ با یکدیگر دیدار و در مورد مذاکرات چند ساعت آینده به گفت وگو و رایزنی پرداختند.
 
به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، در این دیدار طرفین درباره آینده توافق هسته‌ای و موضوعاتی که قرار است در نشست کمیسیون مشترک برجام که حدود سه ساعت دیگر با حضور وزرای پنج قدرت جهانی برگزار می شود، رایزنی کردند.
دهمین نشست کمیسیون مشترک برجام به درخواست ایران و در پی خروج غیر قانونی آمریکا از این توافق بین المللی برگزار می‌شود.
بر اساس گزارش ها، اتحادیه اروپا قرار است بسته پیشنهادی خود باهدف تأمین منافع اقتصادی، تجاری و مالی ایران از ادامه اجرای برجام بدون آمریکا را ارائه دهد.
ظریف امروز در پیامی توییتری عنوان کرد: 'دستور کار من کاملا روشن است؛ دستیابی به راه حل های عملی؛ انتظار دارم همتایانم در اتحادیه اروپا بویژه سه کشور اروپایی به اضافه چین و روسیه بجای قول های بزرگ و نامشخص، تعهداتی روشن و قابل اجرا بدهند. تحریم ها و اجرای برجام مانعه الجمع‌اند'.
درجریان آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام که خردادماه گذشته درسطح مدیران سیاسی در وین برگزارشد، شرکت‌ کنندگان خواهان ادامه این توافق و تأمین نظرات ایران شدند.
در بیانیه پایانی این نشست اعضای برجام تعهد خود به اجرای مستمر، کامل و موثر برجام همراه با حسن نیت و در فضایی سازنده را یادآور شدند و رفع تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای به منظور عادی‌سازی روابط اقتصادی و تجاری با ایران را جزء ضروری برجام دانستند.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت‌ماه گذشته به بهانه عدم پایبندی ایران به برجام و ادعای حمایت تهران از تروریسم، کشورش را از توافق هسته‌ای ایران با 1+5 خارج کرد و یادآور شد که تحریم‌ها را بازخواهد گرداند؛ این در حالی است که سازمان بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون یازده بار پایبندی ایران به این توافق را تائید کرده است.
همچنین سران انگلیس، فرانسه و آلمان نیز در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند و به تعهدات دولت‌های خود در آن پایبندند. چین و روسیه دو کشور دیگر امضاکننده برجام نیز بر ادامه پایبندی خود به این توافق بین‌المللی تأکید کرده‌اند.

 
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451