سه شنبه 3 ارديبهشت 1398   01:16:02
خبر اصلي

سامانه ملی قوانین و مقررات راهی برای دسترسی مردم به قوانین کشور است
لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور در جلسه رونمایی از پایگاه اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور از ضرورت دسترسی مردم به قوانین و مقررات کشور سخن گفت.

سامانه ملی قوانین و مقررات راهی برای دسترسی مردم به قوانین کشور است
لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور در جلسه  رونمایی از پایگاه اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور از ضرورت دسترسی مردم به قوانین و مقررات کشور سخن گفت.
طی مراسمی که در روز سه شنبه به مناسبت هفته دولت در محل معاونت حقوقی رئیس جمهور برپا شد، پایگاه ملی فوق که جامع ترین سامانه دسترسی به قوانین و مقررات کشوربا حضور  لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور و وزیر دادگستری رونمایی شد.درکنار پایگاه ملی مورد اشاره، نسخه عمومی سامانه ملی قوانین و مقررات که جنبه تخصصی و تنقیحی قوی تری داردنیز رونمایی شد. در واقع، پایگاه ملی، سامانه جامعی است که برای عموم مردم قابل استفاده است و نسخه عمومی سامانه ملی قوانین و مقررات بیشتر برای متخصصان و محققان کاربرد دارد.
در آغاز مراسم جنیدی بیان کرد: در دولت دوازدهم دو مبحث شفافیت و حاکمیت قانون از مبانی ارزشی دولت محسوب شده و تمرکز دولت در همه ی ابعاد در راستای حاکمیت قانون و شفافیت است، وی بیان کرد راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی قوانین و مقررات نیز در راستای این دو هدف بوده است.
جنیدی  با بیان سابقه ی تدوین قوانین اظهار داشت: در معاونت حقوقی و به طور خاص در معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات، از مهرماه سال گذشته تلاشهایی صورت گرفت که با قرار دادن نسخه ی آزمایشی این سامانه  عیوب و ایرادات مشخص شد و در جلسه ی امروز این سامانه برای دسترسی عموم  رونمایی می شود.
جنیدی تصریح کرد: در قانون اساسی، قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و منشور حقوق شهروندی به دسترسی عموم مردم به اطلاعات اشاره شده است. بنابراین مجموعه تکالیف قانونی، حاکمیت قانون و شفافیت زمینه ساز ایجاد چنین سامانه ای از جانب معاونت حقوقی بود.
معاون حقوقی رئیس جمهور تصریح کرد: فرایند قانون گذاری در کشور ما بسیار گسترده بوده و نهادهای مختلفی به امر مقررات گذاری مشغولند و هدف از انتشار این سامانه  شفافیت در امر مقررات گذاری و انتشار آن است.
وی اظهار داشت: در این سامانه کاملترین  مجموعه قوانین و مقررات کشور را شاهد هستیم و تمامی قوانین،   تصویب نامه های هیات دولت و دیگر مصوبات از قبیل لوایح و نظرات در این پایگاه اطلاع رسانی  می شود.
وی تأکید کرد: تمامی مصوبات سایر دستگاه های اجرایی در این سامانه منعکس می شود و سعی ما بر این است که این دستگاه ها به انتشار مصوبات خود در این پایگاه بپردازند.
پس از آن معاون تدوین و تنقیح و انتشار قوانین معاونت حقوقی رئیس جمهور به ذکر توضیحاتی درمورد این سامانه پرداخت.
مهدیزاده موضوع تدوین و تنقیح مقررات و اطلاع رسانی قوانین را مسئله ای راهبردی در کشور قلمداد کرد و گفت اطلاع رسانی و انتشار قوانین ببسیاری از امور را حل می کند. وی با ذکر این نکته که معاونت تنقیح معاونت حقوقی سالهای زیادی به انتشار و تدوین قوانین مشغول است، جامعیت، رویکرد تنقیحی کامل و پیوند دانش و تجربه اجرایی از دیگر مقررات گذاری های حقوقی را ویژگی خاص این مجموعه دانست.
معاون تنقیح قوانین ریاست جمهوری اظهار داشت: سامانه ی ملی قوانین و مقررات از خروجی های این معاونت بوده و کامل ترین بانک اطلاعاتی تنقیحی قوانین کشور است. وی تصریح کرد: به طور خاص ما شاهد نقصی بزرگ در قانون گذاری در کشور بودیم و مسأله ی ما عدم دسترسی کامل مردم به قوانین در کشور بود که با تلاش مجموعه معاونت حقوقی درصدد رفع این نقص برآمدیم.
مهدیزاده از اقدامات معاونت تنقیح در جهت اطلاع رسانی قوانین، به ایجاد سامانه رایانامه حقوقی، اطلاع رسانی از طریق شبکه های اجتماعی، پیامک قانون اساسی همراه با انتشار نرم افزار قانون اساسی اشاره کرد.
وی اضافه کرد: آنچه امروز به دنبال آن هستیم پایگاه اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور بوده  که پایگاه خبری جامع و مرجعی کامل برای دسترسی مردم به قوانین کشور باشد.
وی همچنین تصریح کرد در این سامانه دسته بندی های متفاوتی بنابر موضوع، مرجع وضع قرار داده شده و برای دستگاه های اجرایی نیز صفحات اختصاصی تعریف شده است تا مصوبات خود را در این سامانه درج و اضافه کنند تا بستری مشترک برای همه ی ارگانها برای بروز رسانی قوانین فراهم شود. وی گفت: با قرار دادن جستجوهای پیشرفته در این پایگاه همه ی دستگاه ها ومردم می توانند به راحتی به قوانین موردنظرشان دست یابند.
پایگاه اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور به آدرس اینترنتی   DOTIC.ir  و نسخه عمومی سامانه ملی قوانین و مقررات به آدرس اینترنتی QAVANIN.ir  با حضور لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور، سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری، حاجی میرزایی دبیر هئیت دولت، مینو پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد و جمعی از معاونین و مدیران و همکاران معاونت حقوقی رونمایی شد.


تصاویر مرتبط
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451