دوشنبه 4 تير 1397  

خبر اصلی

دکتر انصاری
خون جوانان مسلمان، مسیحی، زرتشتی و کلیمی در جبهه دفاع از این کشور با هم عجین شده است

نباید اجازه دهیم جامعه ایران چند پارچه شود/ خون جوانان مسلمان، مسیحی، زرتشتی و کلیمی در جبهه دفاع از این کشور با هم عجین شده است/ بیایید کنار هم بنشینیم، نقاط مشترک را شناسایی و تقویت کنیم و اختلاف نظرها را کم کنیم
به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی رئیس جمهور ؛ حجت الاسلام و المسلمین «مجید انصاری» در مراسم سی و ششمین سالگرد شهید محراب آیت الله صدوقی و ششمین بزرگداشت فرزند برومندش حجت السلام و المسلمین حاج شیخ محمدعلی صدوقی که شب گذشته در مجاورت آرامگاه این دو یادگار انقلاب در پایگاه مردمی انقلاب در یزد(مسجد حظیره) برگزار شد، با اشاره به قران کریم به عنوان کتاب هدایت و تامین کننده سعادت دنیا و آخرت تمام انسانها در همه ادوار، در مورد توجه ویژه این کتاب الهی به شیوه ‎‎ ی بیان حوادث تاریخ و تحلیل آنها، ارائه الگوهای نورانی برای هدایت بشر و نیز چهره ‎‎ های سیاه تاریخ به عنوان عبرت‌‌های زندگی سیاسی و اجتماعی انسانها سخن گفت.
وی در این باره افزود: قران نه یک کتاب تاریخی و نه یک کتاب علمی است، بلکه نسخه شفابخشی برای وجود پیچیده ‎ی انسانهاست، انسانی که می تواند در نقطه اوج خود تجلی ‎‎گر حقایق این کتاب باشد.
وی قران کریم را شامل مجموعه‌‌ای از حقایق مرتبط با روح، جوهر و ذات انسان‌ها خواند و گفت: به همین دلیل نیز انسان الهی با قران مانوس است و قران نیز در وجود او تجلی می ‎‎ کند لذا رفتار، روح و زندگی وی قرانی خواهد شد.
انصاری با بیان این که امروزه در کشورها مرسوم شده که میراث تاریخی خود را حفظ و معرفی کنند و از این مجرا برای خود هویت ایجاد کنند یا اگر هویتی دارند از این طریق آن را تثبیت و حفظ کنند، از قران کریم به عنوان یک میراث تاریخی برای تمام بشریت یاد کرد که انسانیت را از لابلای غبار و زنگار تاریخ بیرون کشیده و سعی دارد در قالب الگوها و ارزش ‎‎ هایی به جامعه معرفی کند.
وی در این باره به آیاتی از قران کریم که به معرفی الگوهای الهی همچون مریم، آسیه همسر فرعون، انبیاء الهی مانند موسی، سلیمان، ایوب و یوسف می ‎‎ پردازد یا در مقابل از الگوهایی برای عبرت ‎‎ آموزی مانند فرعون، همسر نوح و همسر لوط یاد می‏‏کند، اشاره و اظهار کرد: قران سعی دارد از طریق آیات الهی به مناسبت ‎‎ های مختلف الگوهایی از دودمان پاک انبیاء را معرفی کند و در مقابل چهره ‎‎ های پلیدی که بشریت را به تاریکی سوق داده ‎‎اند به جوامع بشناسند.
معاون رییس جمهور با بیان این که دشمنان در برابر هدایتگری قران کریم همیشه سعی داشته ‎‎ اند که الگوهایی را بزک کرده و به جوانان معرفی کنند، گفت: برای شناخت بیشتر حقیقت این الگوها باید دید که هر کدام چه چیزی برای ما به ارمغان خواهند آورد، آیا با خود پاکی، تقوا، تلاش و خلاقیت خواهند آورد یا خدای ناکرده به همراهشان ولنگاری، پستی و پلیدی و دنیاطلبی رواج خواهد یافت.
وی وظیفه امروز همه اصحاب فرهنگ، اهل اندیشه و قلم را همانند قران کریم معرفی مداوم الگوهای ناب به جامعه به ویژه نسل جوان ذکر و خاطرنشان کرد: نباید بگذاریم الگوهای اسلامی و انقلابی ما به بوته فراموشی سپرده شود.
انصاری گفت: برگزاری چنین مراسم ‎‎ هایی نه به عنوان سالگرد و روضه ‎‎ خوانی بلکه برای غبارزدایی از گرانبهاترین میراث ملت ما یعنی بزرگان تاریخ این مرز و بوم است که هر کدام در حوزه فعالیت خود ارتقای تمدن و فرهنگ کشورمان را رقم زده ‎‎ اند.
وی یکی از بیشترین حوادث تاریخی مورد اشاره قران کریم را داستان ‎های حضرت موسی(ع) و قوم بنی اسرائیل ذکر کرد و گفت: شاید این موضوع به این علت باشد که حضرت موسی(ع) تنها پیامبری بود که توانست قدرت بزرگی و قدرتمندی مانند فرعون را فروپاشد  و دین الهی را جایگزین آن کند.
انصاری نسل کنونی کشورمان را از این جهت که در جهشی تاریخی و یک بازه زمانی تقریباً 50 ساله توانسته تاریخی بسیار استثنایی از حوادث تاریخی گذشته ‎‎ ها را تجربه کند، بسیار خوش ‎‎ شانس خواند و گفت: همانطور که خداوند موسی، او را بر فرعون پیروز کرد، به فضل الهی بار دیگر مردی در میان ناباوری تمام دنیا توانست یک قدرت ستمشاهی 2500 ساله را سرکوب و حکومت اسلام را بر این سرزمین مستولی کند.
وی به حوادث پس از پیروزی انقلاب و به ویژه در دهه 60 اشاره کرد و گفت: خواست الهی باعث شد تا این ملت مسلمان در برابر خدعه ‎‎ های دشمن اعم از حمله نظامی آمریکا به صحرای طبس تا جنگ ناجوانمردانه تمام دنیا علیه کشورمان در مدت هشت سال، سربلند و پیروز بماند.
معاون رییس جمهور با اشاره به جنایات کوردلانه ‎‎ ی منافقین که به اعتقاد وی رسواترین و بدبخترین افراد در تاریخ ایران هستند، گفت: متاسفانه جنایت این گروهک نه تنها نخبگانی چون شهید بهشتی و 72 تن از یارانش را در چنین ایامی از کشورمان گرفت بلکه منجر به ترور قریب 17 هزار نفر از مردم کشورمان به جرم ایرانی بودن، مسلمان بودن و حزب الهی بودن شد.
وی از شخصیت شهید صدوقی به عنوان یکی از مردان بزرگ روزگار که بسیاری از وجوه مردان الهی مورد اشاره در قران را همگی در خود داشت، یاد کرد و گفت: این شهید محراب 30 سال به عنوان مظهر ایمان و اخلاق و مهربانی در کنار مردم و به نفع مردم در برابر رژیم ستمشاهی ایستاد و علاوه بر مقابله با نفوذ دین‌‌های انگلیسی مانند وهابیت، به ارشاد مردم و جذب جوانان پرداخت.
حجت السلام انصاری، شهید صدوقی را مانند قناتی جوشان در دیار قنات، قنوت و قناعت تشبیه کرد که با جوشش خود یزد را به رغم پیشینه بزرگ آن، ساخت.
حجت الاسلام انصاری گفت: هر شهیدی که در این کشور به خاک افتاد، خون او این ملت و نظام را استوارتر کرد. مصیبتهایی که بر سر این نظام آمد، بر سر هر نظامی آمده بود به زانو در می آمد، اما انقلاب ما ماند. اینها امدادهای خداست که در تاریخ زیاد تکرار نمی شود. این امدادها نتیجه ایمان و اخلاص، یک ملت است که خون 250 هزار شهید، اخلاص امام و خون یاران امام پشتوانه آن است.
معاون حقوقی رییس جمهور اظهار داشت: از همه سیاسیون، اصحاب رسانه، روحانیت بزرگ و مروجین جامعه می خواهم که جامعه را به سمت اخلاق هدایت کنند. باید بداخلاقی، گناه، دروغ، ظلم، غیبت، تهمت و تخریب از لسان جامعه ما رخت بر بندد و تقوا، دیانت، پرهیز و فداکاری مثل دهه 60 و بهتر از آن بر فضای کشور حاکم شود.
دکتر انصاری تصریح کرد:  برادران جوان عزیز، فعالان سیاسی در جریان اصلاح طلب و اصولگرا و در دیگر جریانات، همه ما اهل این کشور و پیروان امام هستیم که ولایت فقیه را عمود خیمه نظام و ایران می دانیم. بیایید کنار هم بنشینیم، نقاط مشترک را شناسایی و تقویت کنیم و اختلاف نظرها را کم کنیم. اختلاف سلیقه اشکالی ندارد. رقابت سالم، لازمه زندگی پرنشاط یک جامعه پویاست، اما بین رقابت سالم با تخریب، خصومت و دشمنی فاصله است.
وی خاطرنشان کرد: دشمنان تلاش می کنند در کشور دوگانگی و دوصدایی ایجاد کنند و به تعبیر رهبر معظم انقلاب در صدد دوقطبی کردن جامعه اند. نباید اجازه دهیم جامعه ایران چند پارچه شود. ایران کشوری است که در دفاع ازآن خون شیعه، با خون سنی، با خون جوان زرتشتی، ارمنی و کلیمی در هم عجین شده است. ما یک ملت و کشوریم.
معاون حقوقی رییس جمهور گفت: باید متوجه شرایط خطیر فعلی باشیم. دشمنان در کمین هستند. خوشبختانه با لطف خدا و با فداکاری رزمندگان در عراق و سوریه و با حضور موثر جمهوری اسلامی ایران، یکی از پلیدترین و شریرترین و شقی ترین جریانات دوران معاصر در حال ریشه کن شدن است. داعش در حال رفتن به جهنم است.
حجت الاسلام انصاری اضافه کرد: حکومت جدید آمریکا با حکومت جدید، ناپخته و جوان سعودی دارند دست در دست صهیونیستها، علیه ایران و ملت ایران توطئه می کنند. ایران را به عنوان کانون شرارت و تروریسم معرفی می کنند؛ ایرانی که خود قربانی ترور بوده است. آنها برنامه هایی برای ایران دارند.
دکتر انصاری خاطرنشان کرد: دولت جدید در دورانی جدید و در شرایطی ویژه آغاز به کار خواهد کرد. جوانان و مردم در سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال توقعاتی دارند. باید برای ایجاد اشتغال بیشتر برای جوانان، حل و فصل مشکلات اقتصادی و ایجاد رونق اقتصادی بیش از گذشته تلاش کنیم.
وی گفت: بدون سرمایه گذاری نمی توان شغل ایجاد کرد و بدون آرامش نیز نمی توان سرمایه لازم برای ایجاد اشتغال مورد نیاز را جذب کرد. رونق اقتصادی در گرو رونق تولید است و چرخ تولید زمانی خوب می چرخد که بازار کافی و مناسب برای کالای تولید شده وجود داشته باشد. برای ارتقای سطح تولید باید در داخل و برای تامین بازار جهانی باید با جهان تعامل سازنده داشته باشیم. تعامل سازنده جهانی نیز در گرو آرامش و منطق دیپلماسی صحیح است.
معاون حقوقی رییس جمهور تاکید کرد: البته طبیعی است که در برابر زیاده خواهی دشمنان می ایستیم و به آنها باج نخواهیم داد. دولت برجام را حفظ خواهد کرد و به کوری چشم آمریکا مردم از ثمرات برجام بیش از گذشته بهره مند خواهند شد.


 
نسخه قابل چاپ
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451
بيشتر