سه شنبه 28 خرداد 1398   17:27:53
خبر اصلي

دکتر جنیدی در همایش پژوهش و علوم انسانی در دانشگاه علامه طباطبایی:
افزایش تعاملات بین رشته ای درعلوم انسانی اهمیت دارد
معاون حقوقی ریاست جمهوری می گوید: از بین رفتن انحصار روش، افزایش تعاملات بین رشته ای و غفلت نکردن از فعالیت های کاربردی و نظریه ها سبب بهبود پژوهش در علوم انسانی می شود.

دکتر جنیدی در همایش پژوهش و علوم انسانی در دانشگاه علامه طباطبایی:
افزایش تعاملات بین رشته ای درعلوم انسانی اهمیت دارد
تهران - ایرنا - معاون حقوقی ریاست جمهوری می گوید: از بین رفتن انحصار روش، افزایش تعاملات بین رشته ای و غفلت نکردن از فعالیت های کاربردی و نظریه ها سبب بهبود پژوهش در علوم انسانی می شود.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، لعیا جنیدی امروز سه شنبه در همایش پژوهش و علوم انسانی در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: در اهمیت علوم انسانی نمی توان تردید کرد چرا که عملاً انسان برای ارتقای کیفیت زندگی خود با بکارگیری همه امکانات و ابزارها تلاش می‌کند. پس خود انسان در عمل برای جامعه بشری محوریت دارد.
وی افزود: حال که انسان مرکز توجه است علوم انسانی هم بسیار مهم است ولی مشکل اولیه علوم انسانی آن است که پژوهشگر (انسان) خود موضوع پژوهش است لذا در علوم انسانی پژوهش با دخالت های انسانی رو به رو است و این امر موجب بحران هویت در بسیاری از شاخه های علوم انسانی در مشاهده، تشخیص و تفسیر است .
استاد حقوق دانشگاه تهران با اشاره به بکار گرفته نشدن روش های پیشین تحقیق یاد آور شد: در حال حاضر نظم پیشین با تحولات جامعه مورد تردید قرار گرفته و موجب بحرانی خاص در تحقیقات علوم انسانی شده است.
به گفته جنیدی، زیر سوال رفتن روش های گذشته و پیدا نشدن روش های جدید پژوهش که مورد اقبال عام باشد،  برخی رشته های علوم انسانی را دشوار می کند.
وی افزود: نظام آموزشی و برنامه های درسی، بحران هویت علوم انسانی را محسوس تر می کند. از این رو باید رسیدگی به اهداف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مورد توجه قرار گیرد چرا که با توجه به صرف هزینه و زمان انتظار بهترین خروجی از پژوهش ها وجود دارد.
معاون حقوقی رییس جمهور خاطر نشان کرد: ضرورت علوم انسانی و پژوهش ها بسیار واضح است اما حرکات منشا و مبدا علوم انسانی باید مشخص باشد.
جنیدی با اشاره به نبود وجه تعاملی میان رشته های علوم انسانی یادآور شد: علوم انسانی در جهت ایجاد و توسعه مطالعات میان رشته ای عملکرد مناسبی ندارد.
وی راجع به افزایش تعداد دانشگاه ها اظهار کرد: افزایش تعداد دانشگاه ها و اداره این موسسات در چند سال گذشته مسئله قابل توجهی بوده چرا که علوم انسانی سهم 60 در صدی از این تعداد موسسات را به خود اختصاص داده است.
منابع و ابزار محدودی برای مراکز پژوهشی وجود دارد و متأسفانه با وجود محدودیت، موازی‌کاری هم انجام می‌شود که نیاز به مدیریت جدی وزارت علوم را نشان می‌دهد.
جنیدی ادامه داد: برون سپاری تحقیقات نیاز به مدیریت جدی دارد تا لابی ها در اصل سفارش تحقیقات و نیز نتیجه آن‌ها اثرگذار نباشد.
وی با اشاره به مسئله استقلال نداشتن مراکز پژوهشی گفت: نیروی انسانی باید بتواند با اختیار مسایل کشور را به سمت صحیح رهنمون کند، از این رو در انجام تحقیقات باید به دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها اعتماد کر. و به آن‌ها استقلال داد. 

تصاویر مرتبط
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451