دوشنبه 30 مهر 1397   03:45:28

خبر اصلي

اجلاس ملی حقوق شهروندی
دکتر جنیدی: تلاش ما اجرای دقیق منشور حقوق شهروندی است/ تهیه لوایح چهارگانه

اجلاس ملی حقوق شهروندی
دکتر جنیدی: تلاش ما اجرای دقیق منشور حقوق شهروندی است/ تهیه لوایح چهارگانه
معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: یکی از تلاش های جدی این معاونت اجرای دقیق و درست منشور حقوق شهروندی است تا به اهداف اصلی خودمان در این منشور برسیم.
 
لعیا جنیدی روز سه شنبه در نخستین اجلاس ملی گزارش پیشرفت ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی در سالن اجلاس سران افزود: از مجموعه کارهایی که در راستای اجرای این منشور انجام شده است به محض تصویب آن استخراج تکالیف دستگاههای اجرایی به صورت عام و خاص را انجام دادیم و خدمت رییس جمهوری تقدیم کردیم.
وی اظهار داشت: حسب اینکه معاونت حقوقی کار اصلی مشارکت در فرایند حقوقی را داشت، لوایحی چهارگانه تهیه کرده است که یکی از این لوایح تهیه پیش نویس لایحه ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی است که با استفاده تاسیس این نهاد مستقل بعد از انتشار منشور اجرای شایسته آن را داشته باشد.
جنیدی ادامه داد: لایحه دیگر که به حادثه پلاسکو مرتبط است لایحه مسئولیت مدنی موسسات است و هدف آن پیشگیری از ضایع شدن حقوق شهروندی است.
وی خاطرنشان کرد: لایحه دیگر برای شفافیت در حقوق شهروندی مربوط لایحه شفافیت اقتصادی است؛ در این لایحه تلاش شده صیانت از امنیت و حقوق گزارش دهندگان تخلفات اقتصادی مورد تایید باشد.
وی افزود: لایحه مدیریت تعارض منافع عمومی لایحه ای دیگر است تا بر اساس آن زمینه ای تحقق حقوق و منافع عمومی فراهم شود.
معاون حقوقی رییس جمهوری افزود: تلاش دیگر ما تامین حق دسترسی آزاد به اطلاع صحیح قانونی است البته کارهای دیگری برای اجرای منشور حقوق شهروندی در زمینه آموزش و تحقیقات به انجام رسانده ایم و انجام پژوهش های کاربردی را هم در برنامه داریم.
نخستین«اجلاس ملی گزارش پیشرفت ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی» هم اکنون، همزمان با سالروز رونمایی منشور حقوق شهروندی با حضور رئیس جمهوری، در محل سالن اجلاس کشورهای اسلامی آغاز شد.
٢٩ آذرماه ١٣٩٥، منشور 120 ماده ای حقوق شهروندی در همایش «قانون اساسی و حقوق ملت» رونمایی شد.
منشور حقوق شهروندی سرلوحه سیاست داخلی دولت دوازدهم است و رئیس‌جمهوری هم خود را مکلف کرده است که هر ساله گزارش پیشرفت‌ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی را به ملت ارائه دهد و در صورت نیاز، منشور را روزآمد کند.
تصویب منشور حقوق شهروندی در دولت و ابلاغ آن از سوی رئیس جمهوری به دستگاه های اجرایی، نخستین گام ها در مسیر عملیاتی شدن این سند بود و اکنون پس از گذشت یک سال، در این اجلاس قرار است 10 دستگاه ملی و وزارتخانه منتخب، اقدامات خود را در زمینه اجرای منشور حقوق شهروندی، موانع اجرا و پیشنهادهایی برای بهتر شدن وضعیت حقوق شهروندان، در محضر رئیس جمهوری و اقشار مختلف مردم گزارش دهند.


 
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451