سه شنبه 28 اسفند 1397   06:35:19

خبر اصلي

معاون حقوقی رئیس جمهور:
اقدام ترامپ تعهدات آمریکا در چارچوب سازمان ملل را تحت تاثیر قرار داد
لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: اقدام ترامپ حتی تعهدات وی به موجب منشور سازمان ملل را تحت تاثیر قرار داده زیرا خروج از برجام اقدامی بر خلاف ترویج صلح و امنیت جهانی است و از این نظر مورد انتقاد است.

معاون حقوقی رئیس جمهور:
اقدام ترامپ تعهدات آمریکا در چارچوب سازمان ملل را تحت تاثیر قرار داد و درواقع تخلف از تعهد ایالات متحده به استقرار صلح وامنیت در جهان است.
لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: اقدام ترامپ حتی تعهدات وی به موجب منشور سازمان ملل را تحت تاثیر قرار داده زیرا خروج از برجام اقدامی بر خلاف ترویج صلح و امنیت جهانی است و از این نظر مورد انتقاد است.
به گزارش ایسنا، لعیا جنیدی در حاشیه همایش سراسری کانون وکلای کشور در شهرکرد در جمع خبرنگاران استان، اظهار کرد: آمریکا عملاً به شکل پیاپی برجام را نقض کرده بود اما شب گذشته این موضوع را به شکل رسمی اعلام کرد.
وی افزود: آنان به موجب برجام وظیفه داشتند تحریم‌ها را در سطح فدرال بردارند و تلاش کنند تا در سطح ایالات نیز برداشته شود ولی با خروج از برجام کاملاً برخلاف این التزامات عمل کردند.
جنیدی با بیان اینکه ایران براساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر تعهدات خود پایبند است، گفت: آمریکا برخلاف تعهدات خود در برجام زمینه‌سازی برای توسعه تجارت ایران نکرده و با تهدیدات پیاپی بر خلاف توافق خویش عمل کرده است.
وی ادامه داد: به غیر از نقض ماهیت به نوعی نقض شکلی و آیینی برجام نیز صورت گرفته به دلیل اینکه آمریکا بدون رعایت مواد 36 و 37 برجام این اقدام را انجام داده است و باید برای خروج از کانال‌های مقرر شده در برجام اقدام می‌کرد.
معاون حقوقی رئیس جمهور در خصوص اینکه نقض برجام از نظر حقوق بین‌الملل چه تبعاتی برای آمریکا دارد، گفت: در کلیات موضوع، اقدام آمریکا خلاف مقررات منشور سازمان ملل است یعنی مقرراتی که مبنای آن ترویج صلح و امنیت بود را در نظر نگرفته است.
جنیدی ادامه داد: متعهدان دیگر این پیمان، این خروج را امضا نکردند و اعتقاد داشتند این توافق در حال کار است و در راستای خدمت به بالا بردن صلح و امنیت است و این همان موضوعی است که از اهداف تشکیل سازمان ملل متحد بوده است.
وی گفت: این اقدام ترامپ حتی تعهدات چارچوب سازمان ملل را تحت تاثیر قرار داده زیرا که اقدامی بر خلاف ترویج صلح و امنیت جهانی بوده و از این نظر مورد انتقاد است.
جنیدی اضافه کرد: در عمل سیاست عمومی دولت که گفته شد چه با حضور یا عدم حضور آمریکا اگر منافع ایران تامین شود ما در برجام می‌مانیم و در غیر این صورت در برجام نمی‌مانیم، درست است اما مهم این است که اتحادیه اروپا و بقیه اعضاء این پیمان، بتوانند اطمینان به ایران بدهند که منافع مشروع ایران در قبال این توافق تامین خواهد شد.
وی ادامه داد: اگر مابقی اعضای برجام، این اطمینان را به ایران بدهند، بقای این پیمان به مصلحت کشور است و اگر نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند طبیعی است به طور متقابل از ایران توقع پایبندی نباید داشت.
جنیدی در زمینه تصمیم شورای امنیت در مورد برجام اظهار کرد:با توجه به اعلام ترامپ بر خروج از برجام و اینکه مسیر ماده 36 و 37 اجرایی نشده به نظر می‌آید در این مسیر نمی‌توانند اقدامی کنند.
وی با تاکید بر اینکه علاوه بر ماهیت، از نظر شکل و آیین نیز برجام نقض شده است، تصریح کرد: دولت آمریکا به ماده 36 و 37 عمل نکرده است.
جنیدی درخصوص افشا کردن نام مفسدان اقتصادی بیان کرد: در این زمینه لایحه‌ای توسط دولت داده شده که در آن پیش‌بینی شده کسانی که تخلفات مالی جدی را انجام دهند و کسی این امر را افشا کند، باید فرد افشا کننده از نظر امنیت و حقوق خود مورد صیانت باشد و تحت شرایطی حتی به آن فرد افشاکننده پاداش داده شود.
وی گفت: این لایحه در مسیر بوده و باید دید سرنوشت آن در مراحل بعدی  دولت و مجلس چه خواهد شد اما قطعا در لایحه تمهیداتی ویژه اندیشیده شده است.
جنیدی خاطرنشان کرد: از لحاظ عمومات قانون، هرکس جرمی مرتکب شود و شخص دیگری این جرم را ببیند، باید گزارش کند و نباید امنیت فرد افشا کننده زیرسوال رود و حتما باید قانون و دستگاه قضایی حتی بدون این لایحه نیز از امنیت  و حقوق این فرد صیانت و حمایت کنند.
 
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451