چهارشنبه 1 خرداد 1398   16:31:21
خبر اصلي

معاون حقوقی رئیس جمهور در حاشیه پنجمین همایش حقوقی دانشگاه های علوم پزشکی در سالن همایش های رازی
دیوان لاهه در 3 مورد به آمریکا دستور توقف تحریم داد

معاون حقوقی رئیس جمهور در حاشیه پنجمین همایش حقوقی دانشگاه های علوم پزشکی در سالن همایش های رازی
دیوان لاهه در 3 مورد به آمریکا دستور توقف تحریم داد
تهران- ایرنا- معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: دیوان دادگستری لاهه در سه حوزه اصلی دارو (پزشکی)، غذا (کشاورزی) و قطعات هواپیما به آمریکا دستور داد که حق ندارد تحریم را ادامه دهد.
به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا لعیا جنیدی روز شنبه در حاشیه پنجمین همایش حقوقی دانشگاه های علوم پزشکی در سالن همایش های رازی در جمع خبرنگاران افزود: ما از یک مرجع بین المللی قضایی استفاده کردیم و دعوایی را طرح کردیم و می بینیم که رأی به نفع ما صادر شده است و برخلاف تصور آمریکا که می گفت صلاحیت علی الظاهر یعنی «صلاحیت در نگاه اولیه»، قابل احراز نیست، می بینیم که دستور موقت را  گرفتیم.
معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: به علاوه توجه کنید که دیوان لاهه در ماهیت موضوع در چارچوب دستور موقت فوریت را و غیرقابل جبران بودن زیان اقدامات آمریکا را احراز کرد و در سه مورد دستور داد که آمریکا حق ندارد تحریم خود را در سه حوزه ادامه دهد.
وی افزود: ما امروز توانستیم در جایگاه مشروعیت از نظر حقوقی معاهده‌ و امور قضایی بین المللی بایستیم و بالاترین مرجع قضایی بین المللی به نفع ایران رأی داد. بنابراین روند در حقوق بین الملل و در حقوق داخلی رو به بهبود است.
جنیدی گفت: اولین حوزه ای که دستور داده شده تا آمریکا تحریم‌های خود را از ایران بردارد و همه مجوزها را بدهد، حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است. بنابراین این موضوع به حوزه سلامت ارتباط دارد و اینکه آمریکا اعلام کرده ممکن است از عهدنامه مودت خارج شود از دو جهت قابل توجه است:
یکی اینکه نفس خروج از عهدنامه مغایر با بند دوم دستور موقت دیوان لاهه است چون حتی اگر فرض شود تاکنون می توانست خارج شود ولی چون الان دیوان دستور داده و گفته طرفین کاری انجام ندهند که اوضاع را تشدید نماید. خروج از عهدنامه شدیدتر کردن دعواست. از طرف دیگر آمریکا می تواند اعلامیه دهد این اعلامیه حداقل یک سال بعد موثر خواهد بود بنابراین ما آن دوره اساسی را که می‌خواهیم این تحریم‌ها متوقف شود را می گذرانیم و حتی اگر اعلامیه خروج دهد باز نیز ملتزم است که دستور دیوان لاهه را رعایت کند.
معاون رئیس جمهوری گفت: آمریکا موظف به رعایت دستور دیوان لاهه است چون مبنای این مورد غیر از عهدنامه و دستوری است که در این سه مورد دیوان داده است و مبتنی بر حقوق بین‌الملل بشردوستانه است.
جنیدی افزود: از این منظر آمریکا یک التزام اضافی دارد و خروج از عهدنامه مودت، این کشور را از تکالیفی که امروز دیوان بر عهده آن گذاشته است، معاف نمی کند.  بنابراین، همچنان مکلف است که این موارد را رعایت کند.
وی درباره روند حقوقی کشور گفت: هر چه زمان بیشتر می‌گذرد باید ساختارهای حقوقی خود را تقویت کنیم اما همین که نگاهی کلی به پنج سال اخیر داشته باشیم من معتقدم قدمی بزرگتر و بهتر نسبت به قبل است به هر حال هر ملتی رو به تکامل و پیشرفت است و اگر مقطع پنج سال اخیر را نگاه کنیم از نظر حقوقی در 5 سال گذشته آمریکا در موقعیت حقوقی قوی‌تری بود ولی اکنون بعد از 5 سال با توجه به توافق برجام ایران در موقعیت قوی‌تری قرار دارد.
جنیدی گفت: الان که آمریکا از برجام خارج شده از نظر حقوقی که یک ابزار قدرت نرم محسوب می شود می‌بینیم که کشورهای دیگر خود را ملتزم به رعایت برجام می دانند. اکنون ما از یک مرجع قضایی استفاده کردیم و دعوای را علیه آمریکا طرح کردیم که رأی به نفع ما صادر شد.
به گزارش ایرنا دیوان لاهه در سه حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، غذا و اقلام کشاورزی و همچنین وسایل یدکی و قطعات هواپیماها آمریکا را موظف کرده تا تحریم‌ها را متوقف کند و تحریم جدید وضع ننماید.
 
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451