سه شنبه 28 اسفند 1397   05:56:27

خبر اصلي

معاون حقوقی رئیس جمهور :
معیار، منافع ملی است نه حضور یا خروج آمریکا از برجام /جمع وکلا در اتحادیه نماد وحدت است
وحدتی که در بین وکلا در چارچوب نهادهای محلی و ملی وجود دارد درواقع نیاز کل کشور است، وحدتی که جهت گیری آن برای حفظ منافع و مصالح ملی و امنیت ملی است از این رو کانون های وکلا می توانند شریک خوبی برای دولت باشند.

معیار، منافع ملی است نه حضور یا خروج آمریکا از برجام /جمع وکلا در اتحادیه نماد وحدت است/ در یک دوره هشت ساله به میزان کل هشتاد سال آموزش عالی کشور مراکز آموزشی تاسیس شد

وحدتی که در بین وکلا در چارچوب نهادهای محلی و ملی وجود دارد درواقع نیاز کل کشور است، وحدتی که جهت گیری آن برای حفظ منافع و مصالح ملی و امنیت ملی است از این رو کانون های وکلا می توانند شریک خوبی برای دولت باشند.
.
به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی رئیس جمهور؛ دکتر لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور در سی امین همایش اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در محل فرهنگسرای بزرگ شهرکرد با بیان اینکه برگزاری چنین همایش هایی وحدت را به بهترین شکل در کشور به نمایش   می گذارد، تصریح کرد: وحدتی که در آن تفکرها و روش های متفاوت وجود دارد اما افراد با هم و به صورت جمعی تصمیم می گیرند و این الگویی است که باید خیلی خوب به آن عمل کنیم.
جنیدی در رابطه با مشکلات موجود در اثر فعالیت موسسات حقوقی غیر قانونی گفت: بهتر است پیش نویسی از قانونی در این باره توسط ما با همکاری شما تهیه شود و مطالعات تطبیقی صورت بگیرد تا کار پیش رود.
معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به حواشی و انتقاد هایی که در ارتباط با تعیین ظرفیت در آزمون وکالت وجود دارد خاطر نشان کرد: متاسفانه در یک دوره هشت ساله به میزان کل هشتاد سال آموزش عالی کشور مراکز آموزشی تاسیس شد و ما با فارغ التحصیلان زیادی روبرو هستیم، به ویژه که در چند رشته درصد دانش آموختگان بیشتر از بقیه است که یکی از آنها رشته حقوق است.
جنیدی با بیان اینکه اکنون نمایندگان مجلس در رابطه با طرح هایی که در رابطه با وکالت است باید همت کنند و نظر وکلا و متخصصین را جویا شوند گفت: نباید به گونه ای رفتار شود که این تصور به وجود آید که قصد ایجاد محدودیت داریم. وی افزود: بهتر است راه حل مطلوبی برای این مشکل توسط وکلا و نمایندگان مجلس پیدا شود وی خطاب به وکلا گفت نباید صرفاً انتقاد کنید بلکه همراه انتقاد راه حل نیز ارائه دهید.
ایشان با بیان اینکه این جمع وکلا در اتحادیه برای من نماد وحدت است، تصریح کرد: وکلا با تمام رقابت‌هایی که بین آنان وجود دارد و باید وجود داشته باشد وحدت خود را حفظ کرده اند و باید همگی حفظ کنند، آنان نشان داده‌اند که در انتخابات هیأت مدیره به شایستگی های افراد توجه می کنند و توان اداره نهاد خود را دارند.
وی ادامه داد: وحدتی که در بین وکلا وجود دارد نیاز کل کشور است، وحدتی که جهت گیری آن برای حفظ مصالح ملی و امنیت ملی است از این رو کانون های وکلا می توانند شریک خوبی برای دولت باشند. وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: بر اثر این اتفاق مسائل حقوقی و مشکلاتی پیش آمده است که وکلا باید به این موضوعات فکر کنند و برای حل آنها راه حل ارائه کنند.
جنیدی افزود: ایالات متحده آمریکا، یکی از شرکای توافق برجام که از حدود دو سال پیش بین ایران و 6 کشور دیگر منعقد شده، با وجود اینکه آژانس انرژی اتمی به عنوان تنها مرجع رسمی رصد، اجرای تعهدات توسط ایران را، مکررا تایید کرده اما آمریکا خروج رسمی خود را از برجام اعلام کرد. وی افزود: بعد از نقض های پیاپی عملی رئیس جمهور جدید آمریکا از برجام، این بار به صورت رسمی اعلام نقض برجام کرد. جنیدی با بیان اینکه  قطع نظر از اینکه بگوییم برجام معاهده است یا نیست، توافقی بود با زیاد که به زعم برخی شاید ایران می باید از همه طرف ها به برجام بیشتر معترض می شد، ولی به آن عمل کرد. او اضافه کرد: در طول دو سال از عمر برجام تلاش ها و گشایش هایی صورت گرفت و بعضی از اعضا با حسن رفتار بیشتری عمل کردند.
معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان این مطلب که طبق متن برجام با توجه به اینکه ایران به تعهدات خود عمل کرده ایالات متحده می بایست قوانین تحریمی علیه ایران را حذف می کرد، به موجب صریح برجام آمریکا باید تحریمهای فدرالی را حذف و در خصوص مقررات تحریمی ایالت ها نیز با حسن نیت برای برداشتن آنها اقدام می‌کرد. ولی از زمان آمدن رئیس جمهور جدید درست بر عکس این تعهدات عمل کرد.
وی خاطر نشان کرد: با وجود اینکه سیستم حل و فصل برجام اشکال دارد اما در مواد 36 و 37 برجام، چگونگی بیرون رفتن از این توافق بیان شده و اگر کسی ادعای نقضی در برجام دارد چون مرجع رصد آژانس است نمی تواند ادعای موجهی .برای رصد یک جانبه داشته باشد. به هر حال حتی اگر فرض کنیم نفس ادعای نقض برجام توسط ایران از سوی آمریکا مطرح باشد که البته صحیح نیست، نیز نیازمند طی مسیر شکلی مقرر در مواد (36 و 37) برجام است. بدین ترتیب آمریکا با عدم رعایت مواد مزبور هم در ماهیت و هم در شکل برجام را نقض کرد و هم زمان تعهد خود بر ترویج صلح و امنیت در چارچوب منشور ملل متحد را نیز نادیده گرفته است.
جنیدی اضافه کرد: تا قبل از 18 اردیبهشت، با توجه به مجموع بحث ها و شواهد، احصاء کامل از عکس العمل ها این بود که ایالات متحده یا به صورت موقت در برجام باقی می ماند که ممکن بود این باقی ماندن این گونه باشد که در قبال آن از اتحادیه اروپا امتیازاتی بگیرد و فرض دیگر این بود که آمریکا راه حل عقلانی مانند عدم نیاز به صدور اعلامیه تمدید تعلیق در سه چهار ماه و ارجاع این تعلیق‌ها به کنگره .برای مدت طولانی باشد که ایران توقع داشت که آمریکا حداقل چنین کاری کند.
وی ادامه داد: این ها مدل بقا بود و مدل خروج نیز با دو نوع کلی، اینکه بدون اعمال تحریم ها از برجام خارج شود یا با اعمال ولی بدون استفاده از ابزار ماشه باشد، مدل سوم یعنی ابزار ماشه (اسنپ بک) طرح موضوع در سطح شورای امنیت بود.
معاون حقوقی رئیس جمهور، خروج آمریکا از برجام را خروج همراه با ادعای اعمال تحریم دانست که ظاهرا نوع دوم است ولی توضیح داد که الان نمی توان گفت خروج آمریکا از برجام واقعا به صورت نوع اول است یا دوم؛ با وجود اینکه امریکا نوع دوم را اعلام کرده و گفته تحریم ها را بر می گردانیم، معتقدم نمی شود قاطعانه تحقق آن را تأیید کرد. وی ادامه داد: مهم این است که آیا در عمل بقیه امضاء کنندگان برجام این کار را انجام می دهند یا نه، به خصوص در مورد تحریم هایی که کشورهای دیگر را نیز وادار کند که در ایران سرمایه گذاری نکنند. چنان که از هم اکنون برخی کشورهای اروپایی اعمال تحریمهای فرامرزی را قابل قبول نمی دانند.
معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به تعهد و پایبندی اتحادیه اروپا به ایران، اظهار کرد: در تامین منافع ملی و انتظارات و منافع مشروع مردم ایران در عمل اتحادیه اروپا می تواند تاثیر گذار باشد اگر بتواند رابطه تجاری دو جانبه خود را با ایران حفظ کند که البته این موضوع نیازمند مذاکرات است زیرا بار مالی، اقتصادی و سیاسی  و البته منافع متقابل ارزشمندی برای اتحادیه اروپا دارد.
جنیدی با بیان این مطلب که تقریبا از چند ماه پیش که رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده بود که برای آخرین بار است که برجام را تمدید می کند، چگونگی تامین منافع ایران مطرح شده بود، عنوان کرد: نتیجه حاصله این است که ایران باید با آمریکا یا بدون آمریکا در برجام بماند اگر منافع ملی اش تامین شود و با آمریکا یا بدون آمریکا در برجام نماند اگر منافع ملی اش تامین نشود بنابراین فاکتور تأمین منافع ایران مسئله مهم است، نه بود و نبود آمریکا.
جنیدی در پایان با بیان این مطلب که همیشه تصمیم مردم ایران این بوده است که کسی از برون کشور  نمی تواند برای ایران تصمیم بگیرد، اذعان کرد: درست است که همه ما اصلاحات و وضعیت مطلوب تر را می خواهیم اما هیچ کس حاضر نیست کشور را در معرض خطرات دیگر قرار دهد و باید قطب نمای ما در تصمیمات منافع ملی، وفاق و انسجام ملی باشد و همین امر را هم در بین گروه های اجتماعی ترویج کنیم.

تصاویر مرتبط
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451