.

دکترجنیدی در صحن مجلس مطرح کرد؛

مریم میرزاخانی تا آخرین لحظه عمرش تلاش کرد فرزندش هویت ایرانی داشته باشد

.
.


دکترجنیدی در صحن مجلس مطرح کرد؛
زنان ایرانی می‌خواهند از عشق به هویت‌شان استفاده کنند/
 مریم میرزاخانی تا آخرین لحظه عمرش تلاش کرد فرزندش هویت ایرانی داشته باشد
 
معاون حقوقی رییس‌جمهور گفت: اعطای تابعیت به فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی یک نیاز جدی است که نباید در آن تردید کرد و حداقل کاری است که برای هویت آن زن و فرزند می توانیم انجام دهیم.
لعیا جنیدی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی(تاریخ 22/2/1398)  در دفاع از لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی گفت: این لایحه سه چهارسالی است که در دولت مورد بحث است، زنان ایرانی چه کسانی که در داخل ایران هستند و چه کسانی که خارج از ایران زندگی می کنند از حق انتخابی که خداوند و قانون به آن ها داده می توانند استفاده کنند و با مردان غیرایرانی ازدواج کنند که فرزندان آن ها ممکن است در خارج یا داخل کشور متولد شوند.
وی با بیان این که زنان ایرانی می‌خواهند از عشق به هویت ایرانی استفاده کنند، اظهار داشت: مریم میرزاخانی نابغه ایرانی ریاضیات تا آخرین لحظه عمرش به دنبال این بود که فرزندش هویت ایرانی داشته باشد.
وی خطاب به نمایندگان گفت: جمعیتی در ایران از مادر ایرانی متولد می‌شوند ما آن‌ها را ایرانی نمی‌دانیم این افراد احساس تبعیض جدی خواهند کرد و به مرور زمان در برابر نظم اجتماعی خواهند ایستاد و می‌توانند برای کشور خطر امنیتی ایجاد کنند. پس نیاز جدی در این زمینه وجود دارد و نباید در وجود این نیاز تردید کنیم.
جنیدی با اشاره به قوانین و مباحث حقوقی در این زمینه اظهار داشت: بخشی از قانون مدنی ما از فقه امامیه است، بخش‌هایی نیز از فقه امامیه نیست و بخشی از آن نیز از نظام‌های حقوقی مانند حقوق فرانسه گرفته شده است.
وی افزود: این نظام‌ها صد سال پیش اعطای تابعیت از طریق پدر را به رسمیت می‌شناختند اما این نظام‌ها با گذشت یک قرن تغییر الگو دادند و بسیاری از آنها امروز قبول دارند که تابعیت هم از جانب مادر و هم از جانب پدر منتقل می‌شود.
 
جنیدی ادامه داد: اگر ما اعطای تابعیت از جانب مادر را بپذیریم به این دلیل است اولا هیچ دولتی اراده خود را به دلیل امکان تابعیت مضاعف، به اراده دولت خارجی معطوف نمی‌کند. دیگر این که هم اکنون ما در سیستم تابعیت از جانب پدر، تابعیت «خود به خودی» برای نسل‌های متوالی را داریم یعنی ۱۰ نسل از پدر ایرانی که ممکن است در ایران زندگی نکرده باشند تابعیت ایرانی می گیرند، به این افراد اجازه می‌دهیم و بسیاری مواقع به فرزندانی که از مادر ایرانی با پدر خارجی متولد شده‌اند تابعیت اعطا نمی‌کنیم.
معاون حقوقی رییس‌جمهوری اظهار داشت: ممکن است فردی با یک خارجی ازدواج کند، فرزند این افراد از طرف مادر دارای یک تابعیت می‌شود و از طرف پدر نیز دارای یک تابعیت است، ممکن است در کشور سومی زندگی کند که تابعیت سوم به او تعلق گیرد اما باز از جانب مادر ما به او تابعیت می‌دهیم.
جنیدی افزود: مسائل امنیتی در این مورد موضوعیت ندارد و ما نباید در مورد فرزندان زیر ۱۸ سال نگرانی امنیتی داشته باشیم.
ایلنا 22/2/1398
 
.