چهارشنبه 1 خرداد 1398   16:14:24
خبر اصلي

معاون حقوقی رئیس جمهوری
کانون وکلا مهمترین ابزار برای ساماندهی قدرت هستند

کانون وکلا مهمترین ابزار برای ساماندهی قدرت هستند

معاون  حقوقی رئیس جمهوری گفت: ساماندهی قدرت با حاکمیت قانون میسر است که مهمترین ابزار برای تحقق حاکمیت قانون کانون وکلا هستند.
کانون وکلا مهمترین ابزار برای ساماندهی قدرت هستند
 لعیا جنیدی سه شنبه شب در مراسم جشن شصت و ششمین سالروز استقلال کانون وکلا در اصفهان در سالن نگین سپاهان شهر با تبریک ولادت حضرت زهرا(س)، روز زن و مادر و روز وکیل افزود: حاکمیت قانون بزرگترین کشف قرن بیستم است و آمده است تا قدرت عمومی و قدرت های دیگر را ساماندهی کند.
وی قدرت را برای اداره جامعه امری اجتناب ناپذیر دانست و تصریح کرد: داشتن قدرت عیب نیست اما آنچه قدرت را معیوب می کند سامان نیافتن آن است.
معاون  حقوقی رئیس جمهور اضافه کرد: مثال قدرت، آب روان است که اگر بیش از حد جریان یابد و مهار نشود به سیلی ویرانگر تبدیل خواهد شد اما چنانچه مهار شود ، دشت های حاصلخیز را سیراب می کند و موجب آبادانی می شود.
وی ادامه داد : همانند آب اگر قدرت را مهار و قانون را حاکم کنیم می توانیم از آن بهره مند شویم و از درون آن آبادانی و پیشرفت و آرامش بیرون می آید.
جنیدی با اشاره به اینکه ملت ایران در تاریخ گذشته خود برای حاکمیت قانون تلاش کرده است ، گفت: حاکمیت قانون نیاز بنیادی جامعه ایران بوده که در قرن گذشته مورد توجه ملت قرار گرفت و کانون وکلا کارکرد ویژه ای در این زمینه دارد که چنانچه از آن عدول کند دچار مشکلات سخت تر خواهیم شد.
معاون  حقوقی رئیس جمهوری با اشاره به اینکه قانون کمک کرد تا به قدرت نرم دست یابیم ادامه داد: فاصله قدرت سخت ما با دیگران زیاد است اما این فاصله را می توان با قدرت نرم کاهش داد که دیپلماسی و حقوق ابزار آن است.
وی از برجام به عنوان یک معاهده بین المللی نام برد و به خروج آمریکا از این معاهده بین المللی اشاره کرد و گفت : در این قضیه سعی کردیم از ابزارهای حقوقی، طرح دعاوی و دیپلماسی به عنوان عوامل قدرت نرم استفاده کنیم.
جنیدی بیان کرد: کار دستگاه قضا این است که قدرت سخت را به قدرت نرم تبدیل و از این طریق جامعه را قانونمند می کند که وکلا یکی از بال های قدرت نرم هستند.
معاون حقوقی رئیس جمهور در ادامه بر استقلال کانون وکلا تاکید کرد و افزود : دادگستری بدون وکیل و قاضی مستقل بی معناست.
 
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451