.

دکتر جنیدی

تشکیل کمیته مستقل حل مسائل حقوقی انرژی‌های تجدیدپذیر

.
.


تشکیل کمیته مستقل حل مسائل حقوقی انرژی‌های تجدیدپذیر
 معاون حقوقی رئیس جمهور در ششمین کنفرانس انرژی بادی ایران که امروز (دوشنبه) در سالن همایش های وزارت نیرو برگزار شد، با بیان اینکه بسیاری از مسائل حقوقی بحث انرژی‌های تجدیدپذیر باید در کمیته‌ای مستقل حل شود، گفت:  مسائل ضریب تعدیل خرید تضمینی انرژی بادی، مشکلات مربوط به تامین مالی، تامین مالی از محل صندوق، مشکلات مربوط به زمین، عدم شفافیت مربوط به اجاره بها، الزامات محیط زیستی، صدور سند مالکیت از جمله موارد حقوقی است که باید در یک کمیته مستقل حقوقی زیر نظر دولت حل شود.
وی با اشاره به اینکه منابع تجدیدپذیر در مقایسه با سایر کشورهای جهان به میزان مناسبی دراختیار ماست، گفت: اگر از این منابع استفاده شود و توسعه بر اساس آنها شکل بگیرد، محیط زیست صیانت می شود.
وی افزود: استفاده از انرژی های تجدیدپذیر به توسعه یافتگی مناطقی مانند سیستان و بلوچستان به لحاظ اقتصادی و امنیتی کمک خواهد کرد.
جنیدی با بیان اینکه در یک دهه گذشته توسعه انرژی‌های بادی شروع خوبی داشته است، یادآور شد: این سهم از انرژی بادی نسبت به کل برق تولیدی کشور کافی نیست.
وی با اشاره به افزایش فشار تحریم‌ها در یک سال گذشته گفت: در حالی که توافقاتی انجام شده بود و چندنفر(چندکشور) در یک پیمان بودند یک نفر از پیمان خارج شد که این امر در هیچ نظام حقوقی و اخلاقی تایید شده نیست.
معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به اینکه بخش خصوصی برای حل مشکلات حقوقی علاج هایی پیدا کرده است، اما حل این مشکلات کمیته ای مستقل می خواهد تا مشکلات خاص این حوزه را حل کند، گفت: باید کمیته ای متشکل از کارشناسان فنی، مالی و حقوقی تشکیل شود و دولت نیز آماده است تا سهم جدی در این امر داشته و مشکلات این حوزه را آسیب شناسی کند.
ایسنا 9/2/98
.