دوشنبه 30 مهر 1397   03:28:23

خبر اصلي

معاون حقوقی رییس جمهوری: می توان به پشتوانه اموال و املاک دولتی اوراق صکوک منتشر کرد
معاون حقوقی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه اموال و املاک دولتی باید مولدسازی شوند، گفت: می توان به پشتوانه این اموال، اوراقی چون صکوک ( گواهی سرمایه گذاری )منتشر کرد.

معاون حقوقی رییس جمهوری:می توان به پشتوانه اموال و املاک دولتی اوراق صکوک منتشر کرد
تهران - ایرنا - معاون حقوقی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه اموال و املاک دولتی باید مولدسازی شوند، گفت: می توان به پشتوانه این اموال، اوراقی چون صکوک ( گواهی سرمایه گذاری )منتشر کرد.
 
به گزارش خبرنگار ایرنا، «لعیا جنیدی» امروز (یکشنبه) در همایش ملی «مولدسازی و مدیریت دارایی های دولت» در مرکز همایش های رازی اظهار داشت: در زمینه اموال دولت تاکنون برنامه ریزی جدی نداشتیم که بتوانیم از ایستایی این بخش از اقتصاد فاصله بگیریم.
وی افزود: باید بتوانیم ایستایی را در مجموع اموال و دارایی دولت به حداقل برسانیم و از این دارایی ها برای رشد و حرکت کشور استفاده کنیم.
معاون حقوقی رییس جمهوری، از دولت به عنوان یکی از صاحبان بزرگ اموال و دارایی ها یاد کرد و گفت: حتی ایستاترین شکل اقتصاد در قرن هفدهم میلادی که متکی بر زمین و کشاورزی بود، هنوز هم وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه باید مفهوم دولت را تبیین کرد تا بتوان به مجموع اموال دولت رسید، افزود: باید دولت به شکل عام ترین درنظر گرفته شود تا بتوان بهره برداری بهینه از دارایی ها داشت.
وی با بیان اینکه زمین، مسکن، اوراق بهادار و ... همه در مفهوم دارایی می گنجد، گفت: حتی مفهوم منفی دارایی یعنی دیون و بدهی ها نیز در این بررسی لحاظ می شود.
جنیدی با تاکید بر لزوم تبیین مفهوم مدیریت برای دستگاه های دولتی، اظهار داشت: در کشورهای دیگر نظیر آمریکا و انگلیس سازمان هایی برای مدیریت اموال دولتی وجود دارد اما پرسش اینجاست که آیا مدیریت دارایی های دولت باید یکپارچه باشد یا خیر.
وی ادامه داد: وزارت اقتصاد در سال های اخیر عهده دار بخشی از مدیریت دارایی های دولت شده است اما پرسشی که مطرح می شود این است که آیا به دنبال مدیریت یکپارچه در نظام حقوقی هستیم یا خیر.
معاون حقوقی رییس جمهور اظهار داشت: مدیریت دولت را در اموال غیرمنقول در وزارتخانه ها، دستگاه های اجرایی و موسسات عمومی یکپارچه می دانیم اما باید تبیین شود که از نظر اقتصادی آیا باید مالکیت آنها مستقل باشد یا خیر، بنابراین فاصله مدیریت و مالکیت اموال را هم دید.
وی با یادآوری اینکه 14 نوع اوراق صکوک وجود دارد، افزود: نباید به این مدل اکتفا کرد و نیاز است همه اهل فن و متخصصان حقوقی وارد شوند تا روش های گوناگون مولد سازی را بررسی و شیوه بهره برداری از این اموال را متنوع کنند.
به گزارش ایرنا، نخستین همایش ملی «مولدسازی و مدیریت دارایی های دولت» امروز در مرکز همایش های رازی برپاست.
«فریدون قربانپور» مدیرکل اموال دولتی و اوارق بهاردار وزارت امور اقتصادی و دارایی در آغاز این مراسم هدف از برگزاری این همایش را، یافتن راههایی برای مدیریت بهینه دارایی های دولت اعلام کرد.
وی ابراز امیدواری کرد که بتوان با شناسایی کل دارایی های دولت و اعمال مدیریت یکپارچه بتوان از این منابع و دارایی ها بهره برداری بهینه کرد.

گفتنی است اصطلاح صکوک در اصل برگرفته از واژه عربی صک به معنای چک ، نوشته بدهکار ، سفته و یا قبض بدهی است اما در یک معنای کلی گواهی سرمایه گذاری اسلامی بهترین معنا برای آن است .برخی تصور می‌کنند صکوک را باید به صورت سکوک نوشت. این موضوع عمدتا ناشی از تشابه کلمه سکوک با سکه است و آن‌ها را به نوعی با یکدیگر به ظاهر شبیه می‌داند. صکوک جمع صک است. در لغت نامه دهخدا در شرح کلمه صک آن‌را نبشتن چک دانسته است. صک در حقیقت معرَّب کلمه چک است. کلمه چک در حقیقت فارسی بوده و به همین صورت به زبان انگلیسی رفته است.
وجوه تشابه صکوک و اوراق قرضه؛ شامل قابلیت نقدشوندگی در بازار ثانویه، درجه‌بندی اعتباری توسط مؤسسات رتبه‌بندی ، قابلیت افزایش اعتبار و تنوع در طراحی و عرضه هستند
صکوک نوعی سند است که فرد دارای این اوراق در سود و زیان ناشی از مشارکت در طرح ها و پروژه های مختلف شریک خواهد بود . صکوک این اوراق دارای بازده ثابت به اضافه سهمی از سود یا زیان ناشی از سرمایه گذاری است که درصد سود وزیان می تواند ثابت یا شناور باشد لذا بازده صکوک مقدار ثابتی نیست و بر حسب ارزش واقعی محاسبه میگردد .
انتشار صکوک همچون اوراق مشارکت می تواند توسط بخش خصوصی برای تاًمین پروژه ها به جای استقراض از نظام بانکی مورد استفاده قرار گیرد .این اوراق نیز همچون اوراق مشارکت قابل انتقال به غیر است.


 
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451