سه شنبه 3 ارديبهشت 1398   00:56:17
خبر اصلي

معاون حقوقی رئیس جمهوری:
اعمال تحریم ها از 13 آبان خلاف دستور دیوان بین المللی است
معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: اعمال و ادامه تحریم های آمریکا از چهارم نوامبر (13 آبان) خلاف دستور موقت صادر شده از دیوان بین المللی دادگستری است و اعلام آن از سوی آمریکا نقض دیگری از سوی آن دولت است.

معاون حقوقی رئیس جمهوری:
اعمال تحریم ها از 13 آبان خلاف دستور دیوان بین المللی است
تهران- ایرنا- معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: اعمال و ادامه تحریم های آمریکا از چهارم نوامبر (13 آبان) خلاف دستور موقت صادر شده از دیوان بین المللی دادگستری است و اعلام آن از سوی آمریکا نقض دیگری از سوی آن دولت است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، لعیا جنیدی روز چهارشنبه پس از جلسه هیات دولت، در جمع خبرنگاران، افزود: آمریکا بر اساس دستور موقت صادر شده از سوی دیوان بین المللی دادگستری باید در مورد لغو تحریم های دارویی، غذایی، بشردوستانه و هوایی وظیفه خود را انجام دهد.
وی یادآور شد: در دستور موقت صادر شده از سوی دیوان بین المللی دادگستری بندی قید شده که به هر دو طرف دستور می دهد، وضعیت موجود را تشدید نکنند اما در زمان حاضر به نظر من از جانب آمریکا حداقل دو یا سه نقض مهم دیگر نیز اتفاق افتاده است که با این بند در تناقض قرار دارد.
جنیدی درباره خروج آمریکا از عهدنامه مودت اظهار داشت: قبلا هم گفته ام، آنها می توانستند در حالت عادی اعلامیه بدهند ولی بعد از طرح دعوای ایران در دیوان بین المللی دادگستری و به ویژه بعد از صدور قرار موقت دادگاه بین المللی درست نیست که این اعلام را داشتند که این مساله خود نقض قرار موقت صادر شده است.
معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: بر اساس دستور موقت صادر شده، دولت آمریکا نباید وضعیت را تشدید کند و از این جهت وظیفه دارد تا از اعمال تحریم های چهارم نوامبر امتناع کند.
 
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451