1397/7/1 یکشنبه

معاون حقوقی رئیس‌جمهور:

امروز شاهد تحقق وعده تشکیل «دولت مردمی» هستیم

معاون حقوقی رییس جمهور گفت: دولت سیزدهم در یک سال گذشته نشان داده که به شعار انتخاباتی خود مبنی بر «مردمی بودن» عمل کرده است.

 محمد دهقان در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته شهر کرج گفت: هیچ دولتی طی یک سال به ۳۱ استان سفر نکرد و در طول تاریخ پیروزی انقلاب اسلامی این اقدام دولت سیزدهم ویژه بود.

وی ادامه داد: دولت سیزدهم روزهای پنجشنبه و جمعه خود را صرف ارتباط با مردم و حل مشکلات آنان کرده و ارتباط با مردم در اقصی نقاط کشور برقرار ساخته است.

دهقان بیان داشت: درشهرها و روستاها حضور میدانی و مستقیم دولت را داریم به طوری که شخص آیت الله رئیسی یا معاون اول رییس جمهور طی یک سال گذشته این حضور رابه اثبات رساندند و باید این امر را با دولت های قبل که از پشت شیشه های دودی ماشین می گفتند وضعیت مردم خوب است، مقایسه کرد.

وی تاکید کرد: مروری بر اقدامات یک ساله دولت سیزدهم می تواند تحلیل روشنی از وضعیت کنونی و آینده کشور ارائه دهد.

معاون حقوقی رییس جمهور گفت: یکی از ویژگی های اصلی دولت که عمل به فرموده حضرت امام خمینی (ره)  بود که «مردم ولی نعمت هستند»، این مهم در دولت سیزدهم محقق شده و دولت تمام تلاش خود را برای این امر طی یک سال گذشته به کار بست.

وی اضافه کرد: موضوع بعدی که در دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفت بحث ایجاد توازن و تعادل در سیاست خارجی بود که درسال های گذشته به لحاظ روابط خارجی از جاده اعتدال و توازن خارج شده بودیم بطوریکه دولت گذشته رابطه با رقبای آمریکا و اروپا را قطع کرد و به دنبال روابط با آمریکا و اروپا بود که هشت سال عمر خود را صرف این امر کرد و اشتباه فاحشی بود.معاون حقوقی رییس جمهور با بیان اینکه دولت سیزدهم در آغاز به کار خود روابط را با کشورهای همسایه تقویت کرد، عملیاتی شدن برخی از تفاهم نامه ها و تبدیل آن‌هابه قرارداد، امضای تفاهم نامه سرمایه گذاری با کشورهای بزرگ منطقه درداخل کشور را از جمله اقدامات موثر دولت سیزدهم برشمرد.

وی اضافه کرد: امضای تفاهم نامه برای پیوستن به شانگهای که مقدمات آن فراهم شده، بستر تقویت جمهوری اسلامی را فراهم کرد بطوریکه موجب شد تا تمام ظرفیت ها را در یک بخش دنیا قرار ندهیم که این امر از دیگر اقدامات موثر دولت سیزدهم است.

دهقان اظهارداشت: سرمایه گذاری هایی نیز در داخل کشور داشتیم و با استفاده از ظرفیت های منطقه ای و همسایگان بستر سیاست متوازن توسط دولت سیزدهم فراهم شد.

وی افزود: ارتباط با هر کشور دیگر باید از موضع اقتدار صورت گیرد چرا که اگر از موضع ضعف باشد باید امتیاز داد که در دولت سیزدهم این مهم مدنظر قرار گرفت بطوریکه درابتدای فعالیت دولت آیت الله رییسی شاهد آن هستیم تا قبل از محکم کردن موضع خود تن به مذاکره ندادیم.

معاون حقوقی رییس جمهور با اشاره به اینکه در دولت گذشته رییس دستگاه دیپلماسی کشور در جلسه عمومی در جمع دانشجویان گفته بود که ما قدرتی نداریم و آمریکا با فشار یک دکمه سیستم دفاعی ما را از بین می برد، بیان داشت: امروز قدرت نظامی، موشکی و دفاعی که توسط جوانان و دانشمندان کشور ایجاد شده دشمن را به وحشت انداخته است 

دهقان اضافه کرد: در دولت سیزدهم روابط با کشورهای منطقه و همسایگان تقویت شد و بی ثباتی هایی که دراین زمینه بود بهبود یافت و حاضر شدیم پای میز مذاکره بنشینیم ولی با عزت و یک لحظه از خنثی سازی تحریم ها غافل نشدیم.

وی تاکید کرد: امروز با تمام قوت مسیر خود را طی می کنیم و ارتباط با دنیا از موضع قدرت داریم.

دولت به دنبال جلوگیری از بسترسازی برای رانت ها و فسادها است 

معاون حقوقی رییس جمهور درادامه افزود: در گذشته آب خوردن مردم را هم به برجام گره زده شد و امروز شاهد پیامدها و مشکلات اقتصادی ناشی از آن هستیم که در طول تاریخ پیروزی انقلاب اسلامی بی سابقه بوده است.

وی افزود: پس از خروج آمریکا از برجام چند اتفاق افتاد؛ اول آنکه برای اینکه ضعف نشان ندهند خزانه کشور را خالی کردند و گفتند هرچقدر ارز ۴۲۰۰ تومانی می خواهند بیایند و بگیرند .دهها میلیارد تومان ارز کشور ازبین رفت. این ارز عموما به افراد خاص داده شد اما یا کالا وارد نشد یا با قیمت ازاد به دست مردم رسید. از سوی دیگر ۶۰ تن طلا به سکه تبدیل شد و با قیمت ارزان فروختند و خزانه کشور را از بین بردند. راه خنثی کردن تحریم ها هم کنار رفته بود و امکان فروش نفت نبود و درآمد کشور افت کرد، بنابراین(در دولت قبل ) استقراض از بانکها را شاهد بودیم و صدها هزار میلیارد تومان دولت سیزدهم به بانک مرکزی و بانک ها وهمین به پیمانکاران بدهکار بودند و بااین شرایط آیت الله رییسی دولت جدید را تحویل گرفت.

دهقان گفت: امروز در دولت سیزدهم شاهد آن هستیم نفت کشور فروخته و پولش برگشت داده می شود ضمن آنکه مطالبات از کشورها دریافت شده و در مسیر خنثی سازی تحریم ها و استفاده از ظرفیت ها هستیم.

وی اضافه کرد: در سال های گذشته صدها هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه داده می شد و دچار تورم وحشتناک شدیم اما دولت سیزدهم کنترل کرد؛ با این شرایط جدید نمی گویم که تورم پایین آمد اما حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کار سختی بود و روی کالاها اثر می گذاشت که دولت سیزدهم با شجاعت انجام داد و مابه تفاوت را به مردم بازگرداند.

معاون حقوقی رییس جمهور یادآورشد: امروز با تلاش شبانه روزی دولت سیزدهم شاهد جلوگیری از ایجاد بسترهای رانت و فساد در کشور هستیم.